Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karayılan gitti yerine bakın kim geldi?
10 Temmuz 2013 Çarşamba 10:47

Karayılan gitti yerine bakın kim geldi?

PKK'nın tepe yönetiminde sürpriz değişiklik oldu.

Murat Karayılan KCK Konsey Başkanlığı görevinden gitti. Yerine Cemil Bayık geldi.Eş Başkanlık'a geçilen yeni sistemde Murat Karayılan yerine Cemil Bayık ve Bese Hozat yeni eşbaşkanlar seçildi.

KONGRA-GEL 9. Genel Kurulu’nda KCK sisteminde değişikliğe gidildi ve eş başkanlar değişti. Murat Karayılan yönetimden ayrılırken Cemil Bayık yönetime geldi. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığına Cemil Bayık ve Bese Hozat gelirken, KONGRA GEL Eşbaşkanlığına ise Hacer Zagros ile Remzi Kartal seçildi.

ANF’nin haberine göre, 30 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında, doğuda Kürtlerin bulunduğu dört bölge ile yurt dışından 162 “delege”nin katıldığı Genel Kurul’da KCK sistemi yeniden ele alarak KCK Genel Başkanlık Konseyi ile Eşbaşkanlık’tan oluşan iki yeni organın oluşumuna gidildi.

Tarihi kararlar alındığı belirtilen 9. Genel Kurul’da Abdullah Öcalan oybirliğiyle yeniden KCK Genel Başkanlığı'na seçildi. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığına Cemil Bayık ve Bese Hozat seçilirken, iki kadın ve iki erkekten oluşan toplam dört yardımcı da seçimlerle belirlendi. KONGRA GEL Eşbaşkanlığı'na ise Hacer Zagros ile Remzi Kartal seçildi. Remzi Kartal eskiden de bu mevkideydi.

KCK Yürütme Konseyi yeniden belirlendi. Abdullah Öcalan’ın yeniden KCK Genel Başkanı seçildiği toplantıda, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan “emekli” olurken, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığına PKK’nın kurucularından Cemil Bayık ve Bese Hozat getirildi.

SÜRPRİZ DEĞİŞİKLİK ŞÖYLE GERÇEKLEŞTİ

n süren genel kurulda 5 ayrı Kürtçe lehçesinin yanı sıra Türkçe yemin edildi.
 
KCK sistemini değiştiren kararların alındığı kurulda, eş başkanlık sistemi geldi.
 
Murat Karayılan, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı’ndan emekli oldu. Karayılan’ın yerine gelen isim PKK'nın üst düzey isimlerinden Cemil Bayık ve Bese Hozat oldu.
 
“Cuma” kod adlı Cemil Bayık, PKK’nın yaşayan 5 kurucusundan biri. Bayık'ın örgüt içerisinde “Şahin” kanattan olduğu biliniyor.
 
KCK yapılanmasının yeniden dizayn edildiği genel kurulda dikkat çeken en önemli nokta “barış sürecine” devam kararı oldu.
 
Toplantıda yapılan açıklamada “Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde herkesi kardeşçe bir arada yaşamaya, bunun için de demokrasi mücadelesi içinde yer almaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Öcalan’ın Nevruz planına sadık kalınacağının ilan edildiği kurulda, PKK’nın sınır dışına çekilmesini kapsayan birinci adımın tamamlandığı, AKP hükümetinin adım atacağı ikinci safhaya geçildiği vurgulandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA