Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karayılandan çarpıcı iddia
19 Haziran 2013 Çarşamba 14:04

Karayılan'dan çarpıcı iddia

Çözüm süreciyle ilgili olarak Murat Karayılan'dan çarpıcı bir açıklama geldi.

PKK'nın Kandil'deki lideri Murat Karayılan, hükümetin süreci tıkadığını savunurken "Devlet, uygulamalarla deyim yerindeyse süreci sabote etmek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Savaşa hazırlanıyor. Açık açık görülen budur. Bu, bizde ciddi sorunlara yol açıyor. Ciddi kaygılara neden oluyor. ve görüyorum ki toplumumuz da aynı kaygıları taşıyor" dedi.

ANF'ye çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karayılan, 2-3 haftadır kendi içlerinde ciddi bir biçimde tartışma yaşadıklarını ifade ederek, "Çünkü devletin ve hükümetin sürece yaklaşımı bizi oldukça kaygılandırıyor" dedi.

Bu nedenle uygulamalarla ve mevcut yaklaşımlarla ilgili olarak çeşitli düzeyde tartışmalar yürüttüklerini anlatan Karayılan, şöyle konuştu: "Sonra Apo'yla görüşen BDP heyeti de geldi. Onların aktarımları da oldu. Baktık ki Önderliğimiz de, aynen bizim gibi, sürece dair ciddi kaygılar taşıyor. Aynı düşündüğümüzü, aynı kaygıları paylaştığımızı anlamış olduk. Biz bu aşamada çok kesin ve net bir şey söylemek istemiyoruz, ancak, Kürt sorununun çözümü için Önder Apo'nun çabaları, üstlenmiş olduğu ağır sorumluluk ve bizlerin de birçok zorluğa rağmen yaşadığımız kararlaşma ve pratik uygulama durumuna rağmen, devletin ve hükümetin sorunun çözümüne dönük güven verici, çözümün önünü açan herhangi bir adım atmamış olması çok ciddi bir problem durumundadır. Biz, İmralı'da görüşmelerin başlaması ve bu görüşmelerin bize yansımasından bu yana, yani Ocak ayının ortalarından bu yana devlet karşıtı herhangi bir askeri faaliyet yürütmedik. İlk iki ay fiili üç aydan bu yana ise resmi olarak süren bir ateşkes durumu vardır. Elimizde esir bulunan devlet görevlilerinin bırakılması var. Yine güçlerimizi sınır dışına çekme kararı ve bunun pratiğe geçirilme süreci var. Bütün bu önemli ve stratejik tutumlara rağmen, devlet ve hükümet tarafının sorunun çözümüne dönük, bırakalım adım atmayı, kaygı uyandıran, güvensizliği derinleştiren tutum ve davranışları daha fazla öne çıktı."

"SAVAŞA HAZIRLANIYOR"
"Şimdi biz şunu anlamak istiyoruz: AKP'nin düşüncesi nedir?" diye soran Karayılan, "Bu koruculuğu lağvedecek mi, etmeyecek mi? Bu, savaş nedeniyle oluşturulmuş bir yapıdır. Şimdi savaş sona erdiğine göre bu yapı varlığını sürdürecek midir, sürdürmeyecek midir? Bu konuda açıklama yapılmasını bekliyoruz. Devletin ve hükümetin koruculuk sistemine ilişkin görüşü nedir? Neden biz geri çekilmeyi sürdürürken yeni korucu kadroları alınmaktadır. Bu, ciddi bir durumdur" dedi.

"KİMSEYİ TEHDİT ETMİYORUZ"
Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili konuşurken, konuyla ilgili ulusalcıları bile eleştirdiğini ve "siz nasıl Atatürk'le terörist başının fotoğrafının yan yana olmasını kabul ettiniz" dediğini dile getiren Karayılan, "Halen "terörist başı' diyor, ulusalcı diye tanımladığı kişileri bile bu konuda tavır almadığı için eleştiriyor. Bu ne demek. Eğer sen Kürt sorununu çözeceksen, topluma ve ulusalcılara da kabul ettirmeye çalışman gerekmez mi? Eğer gerçekten o ulusalcı denilen çevreler Apo'yu kabul etmişlerse bu iyi bir şey değil mi? Sonuçta Apo, Kürt halkının temsilcisidir. ve şu anda resmi olarak devlet ve hükümetle bu vasıfla diyalog sürdürmektedir" ifadelerini kullandı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA