Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karpuz bu yıl tatlanacak
08 Mayıs 2013 Çarşamba 13:55

"Karpuz bu yıl tatlanacak"

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, geçen yıl kabak aşılı karpuz satan esnafa 50 bin lira ceza verilmesi kararının caydırıcı olduğunu belirterek, "Türkiye bu yıl kabak karpuz değil, karpuz tadında karpu

Denizli hal yönetiminin, ağız tadını kaçırdığı gerekçesiyle geçen yıl aldığı kararla ilgili gelişmeleri anlatan Öztürk, geçen yıl yaptıkları araştırmada karpuz tüketiminin kişi başı yaklaşık 50 kilogramdan 35 kilograma düştüğünü tespit ettiklerini, bu düşüşün tüketicilerin "karpuzda karpuz tadı alamadığı" için meydana geldiğini saptadıklarını kaydetti.

Öztürk, "Bu durumun kabak aşılı fidelerden yetişen karpuzundan kaynaklandığını belirledik. Sorunu çözmek için de karpuz ticareti yapan hal esnafıyla kabak aşılı karpuzu alıp satmama kararı aldık. Buna uymayarak satış yapan hal esnafına 50 bin lira para cezası verilmesini karara bağladık. Tüm arkadaşlarımız bu kararı ciddi bir şekilde uyguladılar" diye konuştu.

Halkın da bu uygulamaya çok ciddi katkı sağladığına işaret eden Öztürk, kabak aşılı karpuz konusunun Türkiye geneline yayıldığını, ulusal yayın yapan televizyonlarda bu konunun tartışılmasının da kendilerinin önemli bir karar aldıklarının göstergesi olduğunu söyledi.

Sorunun sadece Denizli'ye has bir sorun olmadığını ortaya çıkan sonuçlardan gördüklerini dile getiren Öztürk, tohum üreticilerinden başlayarak, sektör paydaşlarıyla beraber bu konuyu birçok platformda tartıştıklarını ifade etti.

KARPUZ TADINDA KARPUZ

Çözüm noktasında ise tüm paydaşlarda görüş birliğine vardıklarını belirten Öztürk, şöyle konuştu:

"Federasyon olarak bu konuya çok hassas bakan bir kurumuz. Geçen yıldan bu zamana kadar geçen süreçte fide ve tohum üreticilerinin, tüketicinin damak zevkine uygun aşılı karpuzlar yetiştirilmesi konusunda hemfikir olduk. Fide üreticileriyle yaptığımız toplantılarda tüketicinin damak zevkine uygun fide üretimi yapmalarını istedik, bunun sonunda başarılı olduk.

Bu yıl tüketicimizin karpuz tadında karpuz yiyeceğini tahmin ediyoruz. Olumlu yansımaların Türkiye genelinde de olacağını tahmin ediyoruz. Başlattığımız tepki Türkiye'ye yayıldı ve şu anda üretim aşamasından başlayarak tüm zincir halkalarında kabul gördü. Türkiye bu yıl kabak karpuz değil, karpuz tadında karpuz tüketecek."

 

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA