Banu Tansel / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Banu Tansel / Yazar

Kedi kazanır...Köpek kaybeder (mi?)

17 Ağustos 2014 Pazar 00:47

Çoğumuz gibi tv reklamlardan hiç haz etmesem de, ‘algımı’ sempatik bir şekilde tavlayan o reklamı gülümser bir şekilde izliyorum her seferinde. Çünkü reklam, ‘kedi kazanır’ sloganı ile ‘fanatik algımı’  içine aldı. Ama nasıl bir içine alma... Resmen reklamda, o kediler benim çevremde koşuyor, onların yumoş patilerini seviyorum, kucağımdalar. Tabii ki dahil olduğum bu reklamı, kocaman bir gülücükle oynuyorum, hakkını vererek. Haaa, bu arada reklam konusu olan ürün neydi? İşte oraya dikkat etmemişim...

Reklam ürünü sattırdı, kedi kazandı...

Darısı köpeklerin başına inşallah. Nedendir bilinmez ama kedi daha kabullenebilir olmasına karşı köpek daha az hüsnü kabul görüyor toplumumuzda. İnsanlar köpeklerden korkuluyor, istemiyorlar onları. Belediyeler hiç hakları olmadan ‘vatandaş korkuyor’ diye bu canları topluyor ve göz önünden uzaklaştırıyor. Ne oldu? Bir muammaya yollanan bu canlar ortalarda gezmiyor diye rahat mı ediyor vicdanlar?...o hayvanlar tecrit ediliyor (hapse atılıyor), imha ediliyor veya şehir dışlarına atılıyorlar. Aç ve susuz ne kadar yaşayabilirlerse...

Reklam yok, köpek kaybetti...

Keşke her firma algı malzemesi olarak hayvanlar üzerinden reklam döndürse... Her reklamda bir farkındalık  yaratacak spot cümle olsa... mesela şunun gibi ’'... evinize bir kedi alırsanız, onu da sokaktan ya da barınaktan alırsanız kedi kazanır’'.

Vergi indirimi olsaaaa...köpek kazanır (mı?)

Kesinlikle kazanır, hem kedi hem de köpek kazanır...yani sahipsiz sokak hayvanları kazanır. Gelir vergisi kanununa göre, şirketler kullandıkları sosyal yardımlaşma bütçelerini  ödeyecekleri vergiden düşebilmektedirler. Fakat sadece hayvanlar için yapılan yardımlaşmalar vergi indiriminden muaf bırakılmıştır. Neden?... Sebebi  ‘hayvanlara bakış açısı ve okuma alışkanlığı’ ile ‘medeniyet seviyesi’ fonksiyonlarının oluşturduğu grafik olabilir mi?

Bu konuda yapılacak bir vergi mevzuatı değişikliği ile, birçok ‘can’ kurtulur...Marketten alacağım eşdeğer ürünler içinden  hayvanlara yardım faaliyeti yapan firmanın ürününü seçerim...firma kazanır. Şu kocamannn ‘olmazsa mahvolduk’ konut projeleri var ya...Eşdeğerleri arasında içinde barınağı olan konut projesini seçerim...firma kazanır.

Firma kazanır, sokak hayvanları kazanır...

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA