Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Kemal Bey ve arkadaşları mümkünse lütfen.

28 Nisan 2016 Perşembe 05:54

Bir muhalefet partisinin oylarını artırma başarasını göstermesi etkileşimi; nasıl gerçekleşir? Eğer bir doktora tezinde özgünlük olacaksa, tartışmasız; konu başlığı budur.
Bir ülke düşünün; ismi Cumhuriyet. Bir siyasal parti var ve rakip olmuş size.
O parti, devlet ile terör örgütü anlaşsın diye, yasal olmayan ve yapılması mümkün olan ne varsa yapmış? İnkar değil; övünerek yapmış.
Asker yan gelip yatmasın demiş. Onu demiş bunu demiş. Demedim demiş; dedim demiş. Atmış, sallamış, tutmuş. Ve bunları göstere göstere yapmış.
Sen muhalefet olarak; her gün ama her gün;
vır vır konuşmuşsun.
Ülke sınırları içinden konuşup durmuşsun. Onu bile kötü yaparak.
Ülke  dışına çıkamazsın tamam; bari sokağa çıkın, azcık yorulun ve susun. Beceremedin bari olanları dünyaya anlatmayı; Sus yahu sus.
Dünya gündeminden, saniye bile pay alamadan, bol bol vıdırdama.
Aynen adı bu. Muhalefet etmek değil yaptığınız:Vı-dır-da-ma.
Demirci, simitçi değilsiniz sizler. Neye vekalet ediyorsanız onla ilgilenin. İş yapın bari işinizi. Parti olmuş bir kapalı kutu. Fakat siz mutlsunuz. Başarızı ama mutlu.
Yaptığınız sadece “vıdırdama''
Kötü ve anlamsız vıdırdamalardır bunlar Çünkü, ben sade vatandaşım, hukuk düzeni delik olduğu için ahenksizce vıdırdayabilirim.
Ben vatandaşım, ezilen, aptal yerine konan bildiğin biriyim ben. Siyasetçilerin oyuncağı Türk halkının bir üyesiyim ben.
Sayın vekil;”Eyyyyyy demiyorum; korkarsınız diye”
Senin, dokunulmazlığın var ve sen Atatürk adlı bir dehanın partisindesin. Ve benimle aynısını yapamazsın. Sıkıl bari azcık ve aklını başına al. Sus artık.
Başka bir ülkeden, üstelik bir terör örgütü, senin ülkeni bombalıyor.
Senin Kilis adlı ülke toprağında insanlar ölüyor. Yine aynı parti var şu an yönetimde; rakibin, Oslo’da görüşme yapan  O parti.
Sen yine, o bildik işini vıdırdamayı yapıyorsun. Görüyoruz ve biliyoruz. Sen sus lütfen!
Vıdır vıdır vıdır, kınama, ama hep vıdırdama. Bom boş geçen güzelim günler.
O partinin bakanları çıkmış, önlere yatmış, kasalara paraları saklamış, yol almış yol vermiş. Yapmadığını bırakmamış. Sen yine aynı işi yapmışsın; vır vır vır.
Anayasa demişler, hop atmamışsın üstüne.
Hepsini bırak; koalisyon yapabiliriz demişler, bile bile, olmayacağını bile bile oyalanmışsın.
Neden? Halk oyun bozan dermiş. Onun için, oyalanmışsınız. Ayıptır be susun artık! Biri de buradan bunu desin; kardeşim susun desin.
Ne iş yaparsınız konuşmak dışında? Çık sokağa, bak ne diyor halk?
Beceriksiz demiyorsa bile yüzünüze; ben söyleyim; “siz ana muhalefet olarak bildik en beceriksiz, millet vekillerisiniz”.
Oturduğu koltuktan kalkmaktan korkan, bir tane kitlesel eylem yapmayı becerememiş. Çok kötü konuşan, çok kötü anlatan pasif insanlar
Üstelik, dünyada bir tek insan hakları örgütüne, ülkede olanlarla ilgili başvuru bile yapamamışlarsınız. Geç ülkeyi, zaten belli, seviye bu. Sen dünyaya bak. Çok Ankara’dan artık çık.
O dokunulmazlık ne işinize yarar acaba?
Vır vır vır; konuşup durun. Aslında durun dememe de gerek yok. Durmuşsunuz, şükürler olsun diye diye. Atatürk ve ilkeleriyle ne alakası var. Nerde devletçilik, milliyetçilik. Korkamayın artık.
PKK ile ilişkisi, geçmişi  görüşü ve her şeyini bildikleri Selahattin Demirtaş’a umut olabilmeyi becerdiği için, bir an için de olsa; milyonlarca insan oy vermiştir bu halk. Salaklığından değil halkın, yol bırakmamışsınız insanlara. Ne yapacak? Konuşmayın ve susun.
Şu an yine hazırdır, o veya ona benzer biri çıkıp umut verse; anında dönecek.
Ve sizler, henüz, kamuoyu algısı nasıl yönetilir değil; nasıl oluşur? Onu bile bilmiyorsunuz.
Sayın CHP yöneticileri, algı nasıl oluşur? Bunu öğrenmeniz için, halkla ilişkiler nasıl yapılır, en azından bunu merak edin bari.
Ama mümkünse susun. Çünkü, bizlerin bildiğini ve gördüğünü söyleyen kimselere neden oy verilsin? Atatürk ve onun ilkelerini, değil o beyni mümkünse anlatmayı deneyin. O sosyolojik deha ve algı yaratmayı anlamaya çalışın.
Daha açıkçası, gerçekten hiçbir şey bilmediğiniz güven yönetimi ve algı ile ilgilenmedikçe bir oy bile artamaz ama azalır. Ve susun artık, ne yapacaksanız yapın ama susun. Acınmak, değil. Acıtmamak için normal insanları, susun.


 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA