Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kendi kendine park ediyor
22 Haziran 2013 Cumartesi 10:36

Kendi kendine park ediyor

Volvo Car Group kendi kendine park eden marifetli otomobili tanıtıyor

volvo-cars-.jpgVolvo Car Group kendi kendine park eden marifetli otomobili tanıtıyor

 

Volvo Car Group otonom park için akıllı bir konsept geliştirdi. Önümüzdeki hafta bir medya etkinliğinde tanıtılacak olan konsept otomobil, sürücü içinde olmadan kendi başına boş bir park alanı bulup park ediyor. Sürücüsüz akıllı otomobil, aynı zamanda otoparktaki diğer otomobiller ve yayalarla ile güvenli ve sorunsuz etkileşim kuruyor.

 

"Otonom Park özelliği, sürücüyü zaman alan boş park alanı bulma ve park etme derdinden kurtaran bir teknoloji konsepti. Sürücü sadece aracını otopark girişinde bırakıyor ve daha sonra aynı yerden alıyor,” diyor Volvo Car Group Kıdemli Güvenlik Danışmanı Thomas Broberg.

 

Vehicle 2 Infrastructure teknolojisi, bir başka deyişle yol altyapısındaki vericiler, hizmet kullanılabilir olduğunda sürücüyü bilgilendiriyor. Sürücü Otonom Otopark özelliğini etkinleştirmek için bir cep telefonu uygulaması kullanıyor ve sonra otomobilden uzaklaşıyor.

 

Araç, ücretsiz bir park yeri belirleyip gitmek için sensörler kullanıyor. Sürücü aracı almak için geri geldiğinde işlem tersine dönüyor.

 

Diğer araçlar ve yol kullanıcıları ile etkileşim

Otonom sürüş özelliğini diğer nesneleri algılama ve otomatik fren yapma özellikleriyle birleştirmesi, otomobilin otoparktaki diğer araçlar ve yayalarla güvenli bir şekilde etkileşim içinde olmasına imkân sağlıyor. Hız ve fren, park ortamına sorunsuz entegrasyon için uyarlanmış.

Thomas Broberg, "Bizim yaklaşımımız, otonom sürüşlü otomobillerin, otonom olmayan araçlar ve korunmasız yol kullanıcılarının bulunduğu ortamlarda güvenle hareket etmesi gerektiği ilkesine dayalı," diyor.

 

 

 

Öncü özerk teknolojiler

Volvo Car Group'un amacı, kavramların ötesine geçerek ve müşterilere ulaşacak öncü teknolojiler sunarak özerk sürüş alanında liderlik kazanmak. Otonom Park konsepti bu alandaki pek çok geliştirme projesinden sadece biri.

 

Volvo Cars aynı zamanda 2012 yılında başarılı bir şekilde tamamlanan SARTRE (Safe Road Trains for the Environment) projesine katılan tek otomobil üreticisi. Proje yedi Avrupalı partneri kapsıyordu. Bu, trafiğin diğer yol kullanıcılarının da bulunduğu karışık bir ortamda işlediği geleneksel karayollarına uygulanabilir teknoloji anlamında türünün tek örneği.

 

SARTRE ekibine 90 km/s’ye yaklaşan hızlarda (bazı durumlarda araçlar arasında dört metreden az ara kalacak şekilde) otonom bir şekilde hareket eden dört Volvo tarafından takip edilen öncü bir kamyon da dahildi.

 

Bir sonraki XC90’da otonom direksiyon özelliği

Thomas Broberg sözlerini; "Otonom park ve konvoy teknolojileri hâlâ geliştirilme aşamasında. Bununla birlikte, 2014 yılı sonunda çıkacak yeni Volvo XC90’da, otonom direksiyon ile birlikte ilk özellikleri sunarak, liderlik hedefimiz doğrultusunda önemli adımlar atacağız," şeklinde sonlandırıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA