Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Kılıçdaroğlu'na uyarı

06 Eylül 2014 Cumartesi 23:45

CHP’nin bugün başlayan kurultayı, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na verilen ciddi uyarı mesajıyla başladı.

Onun genel başkanlığı için 944 delege imza vermişken, aldığı oy bundan 204 daha eksik.

Bunun iki anlamı var:

*Delege, genel başkana bir uyarıda bulunmak gereğini hissetti.

*Sayın Kılıçdaroğlu, Kurultay’daki konuşması ile delegeyi ikna edemediği gibi aksine 200 kadarının da kaçmasına yol açtı.

Onun bu konuşması, gerçekten de beklentinin altında bir içerikte idi.  Savunma yaparak konuşmaya başlaması en büyük hatası oldu. Savunma yapan siyasetçinin insanlar üzerinde olumsuz etki bıraktığını acaba Kılıçdaroğlu’nun danışmanları bilmiyorlar mıydı?

Bundan sonra CHP Lideri’nin işi daha zordur. Çünkü; rakibi, beklenin üzerinde oy almıştır. Kılıçdaroğlu’nun bu kurultaydan sonra yapmayı düşündüğü partiyi Ortodoks bir yönetime teslim etme projesi de artık imkansız gibi durmaktadır.

ALEVİLERİ YOK SAYMAK

Her şeye karşın, CHP Lideri’nin partiyi yenileme çabalarını parti tabanı anlamaya açıktır. Lakin, yenileme sürecinde devreye sokulan isimler konusunda kuşku vardır. Bence Sayın Kılıçdaroğlu’nun şimdiye kadar devreye soktuğu bu isimler içinde en anlamlı olanı Mehmet Bekaroğlu olmuştur. Çünkü o, gerçekten de modern sosyal demokrat ilkelere fikriyle de yaşamıyla da uyabilecek bir isimdir. Tabanın rahatsızlığı, Sayın Kılıçdaroğlu’nun çevresine CHP tabanından gelenleri değil de daha çok DSP ve DYP çizgisine yakınları almasından kaynaklanmaktadır.

Bir başka huzursuzluk kaynağı da CHP yönetiminin, parti oylarının çoğunluğunu veren Alevilerin sorunlarına net biçimde sahip çıkmaması olmuştur. Bugünkü konuşmasında Kürt sorununa açıkça sahip çıkan CHP Lideri; Alevilerin sorunlarından bir cümle ile bile söz etmeyerek delegeler arasında hayal kırıklığı yaratmıştır. Kaçan oyların önemli bölümü bu kırgınlığın eseridir.

Sayın Kılıçdaroğlu iyi bilmelidir ki Alevi seçmen verdiği oyun karşılığı olan temsili CHP’de bulamamaktan dolayı üzülmeye, hatta kızmaya başlamıştır. Parti Meclisi’nde Alevi kimliği ile  Alevileri temsil eden bir isim bile yoktur. Hele hele parti yönetiminde Alevi toplumunun sorunlarını tarihsel ve sosyal yüzü ile yönetime aktaracak bir uzmanın olmaması en büyük açmazlardan birisidir. Kürt sorunu konusunda duyarlık gösteren CHP Lideri’nin söz Alevilere gelince işi soğutan bir politikaya yönelmesi anlaşılabilir bir şey değildir.  Eğer bu çarpıklık düzeltilmez ise, eğer Aleviler yine böyle görmezlikten gelinir ise 2015 seçimlerinde CHP ciddi bir oy kaybına uğrayabilir.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA