Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Kılıçdaroğlu'nun iktidar hamlesi

17 Haziran 2014 Salı 09:59

Muhalefetin  cumhurbaşkanı adayı olarak seçtiği Ekmeleddin İhsanoğlu; özü itibariyle CHP’nin adayıdır. Bu adayı da bulup MHP’ye kabul ettiren kişi, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

Bu, önemli bir politik ataktır.

Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu; Müslüman kimlikli bir bilim adamı olarak şekillenmiştir. Kendisi, İslam dünyasının en önemli kültürel örgütünü yöneten ve onu dünya çapında bir örgüte çeviren kişidir.

Karşısına ise Tayyip Erdoğan çıkacaktır.

Erdoğan, halkın karşısına İslamcı bir kimlikle çıkmaktadır ve bu kimliği fanatikleştirdiği ölçüde oyunu yükseltmektedir. AKP’nin oyunun yüzde 43-45 bandında olduğunu son seçimler göstermiştir.

O CHP’LİLER AYDA MI YAŞIYOR?

Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına karşı çıkan CHP’lileri anlayamıyorum. Bunlar seçime kaybetmek için mi gitmek istiyorlar? Bunlar; kendi kafalarındaki bir adayla belki  yüzde 25’i bulamayacaklarını göremiyorlar mı?

Politikada bir gerçek vardır:

Politik gerçek, reel gerçekle çakışmayabilir.

Siz beğenmeseniz bile halk Erdoğan’a neredeyse sizin iki katınız oy veriyor…

Ve bu isim; CHP’nin bütün değerlerini ağır ağır yıkıyor; Türkiye’nin çehresini değiştiriyor; ülkemizi “Yeni Türkiye” sloganı altında Orta Çağ’a götürüyor.

Akıllı bir CHP’li öncelikle bu kötü gidişi durdurmaya çalışmaz mı?

Bunu kendi adayınla yapma gücün yoksa, çatı adayı ile yapmak doğru olmaz mı?

İşte Ekmeleddin İhsanoğlu bu politik zorunluluktan dolayı aday yapılmıştır.

Gerçek şudur: CHP’li bir aday isteyen veya Sayın İhsanoğlu’nun adaylığına karşı çıkan CHP’liler aslında Tayyip Erdoğan’ın değirmenine su taşıyanlardır.

Bu tavır içinde olanlar sadece ÇHP içindeki dar kadrocu bir azınlık da değil. Kendilerini  “ulusal”cı olarak gören  bazıları da aynı hava içindeler. Bunlar daha şimdiden çatı adayına karşı bayrak açtılar.

Yani; o kazanmasın diyorlar…

Peki bunun gerçek anlamı nedir?

Dedikleri çok açık: Tayyip Erdoğan kazansın…

GERÇEKÇİ HAMLE

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Prof. İhsanoğlu’nu çumhurbaşkanı adayı olarak önermesi aslında; CHP’nin genişleme, genelleşme ve ileride iktidara gelme hamlesinin ilk belirgin adımıdır.

CHP’nin aldığı oy ortadadır… Bu haliyle de iktidara gelmesi mümkün görünmemektedir. Öyleyse, bu parti sırtına haksız biçimde de olsa yapıştırılan “din karşıtı” yaftasından kurtulmak zorundadır. Sayın İhsanoğlu’nun seçilmesi; CHP için daha geniş kitlelere ulaşmak için attığı bir adımdır. Bu bir iktidar hamlesidir.

Eğer Tayyip Erdoğan diktası yıkılacak ise;  mutlaka ve mutlaka onun oy coğrafyasına girmek, oradan oy almak gerekmektedir. Bu basit gerçeği bilmeden CHP’de siyaset yapanlar, gülünç duruma düşüyorlar.

TARZAN  ZORDADIR

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi Tayyip Erdoğan’ı zora sokmuştur. Belki cumhurbaşkanlığına aday bile olmayacaktır. Ama aday olursa; tek kurtuluşu da PKK’ya sarılmak olacaktır. Yani Erdoğan bölücü Kürtçülerin oylarına ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden hükümet yakın zamanda PKK’nın isteklerine uygun yasal düzenlemeleri Meclis’e getirecektir. Belki o zaman şu meşhur ulusalcılar ile CHP’de sözde siyaset yapan o takım uyanır.

Bu arada Alevilerin, CHP tarafından gösterilen bu adaya oy vermeyeceğini söyleyenler de çıktı.

Aleviler o kadar politikadan habersiz değil. Sandığa gitmeyen kişinin Tayyip Erdoğan’a oy vermiş olacağını en iyi onlar biliyor. Bu yüzden bütün Aleviler çatı adayına oy verecektir.

Bunca yolsuzluğa, yoksulluğa, ülkemizin içine itildiği kuşatılmışlığa karşın Tayyip Erdoğan’a oy verenler  de vardır. Ama onların oyunun yüzde 51’i bulacağını sanmıyorum. Çünkü, bu millet, PKK desteği ile Çankaya Köşkü’ne çıkmaya çalışana geçiş izni vermeyecektir.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bu adayı bularak ve muhalefete de kabul ettirerek büyük bir politik atak yapmıştır. Kendisini kutluyorum.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA