Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Kılıç’tan Erdoğan’a ağır suçlama: “Gömlek Değiştirmeyiz”

25 Nisan 2014 Cuma 12:48

Bugün, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 52. Kuruluş Yıldönümü toplantısında, Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç çok açık biçimde Başbakan Erdoğan’ı hedef aldı ve iktidarın hukukta yaptığı aşırı yanlışları şiddetle eleştirdi. Bunu, toplantıya katılmış olan Sayın Erdoğan da anladı ve sanıyorum ki sinirlendiğinden olacak yüz rengi kızardı.

Bu konuşma, Başkan Kılıç’ın, bu koltukta otururken yaptığı en sert konuşma olarak tarihe geçecektir. İktidarın hedef alınması yüzünden, bazı büyük gazetelerin internet siteleri, konuşmayı görmezden bile geldiler.

AYM Başkanı, öyle sertti ki, Başbakan Erdoğan’ın, bir zamanlar söylediği “Milli Görüş gömleğini çıkarttık!” sözüne gönderme yaparak şöyle dedi: “Bizler gömlek değiştiren bir karakterin sahibi olamayız. Dün hak ihlali uğrayanların nasıl yanında yer alınmışsa, bugün de herkesin karşısına çıkmaya devam edeceğiz. Mahalle baskısıyla, yargı mensuplarının görüş ve kararlarının etki altına alınma çabaları, asla geçerli değildir.”

TUZAK KURMAKLA SUÇLADI

Sadece bu da değil. AYM Başkanı Kılıç, hükümeti, yargıda yeni bir vesayet sistemi kurmakla suçlarken, “Bu kez farklı renkte yeni bir vesayet sisteminin oluşmasına tanık olduk. Kimse bu yeni girişimin günahından kendini soyutlamasın.” Dedi. Ve ekledi: “Tarih olanları kaydeder. Gerçekleri itiraf etmek cesaretle çözüm bulmak zorundayız. Daha önceki konuşmalarımın bir bölümünde şunları dile getirmiştim. Yargı milletin iradesine tuzak kurulacak yer değildir ve olmamalıdır. Son dönemde yargı, paralel devlet ve çete diye nitelendirilen çok vahim ağır bir suçlamayla karşı karşıyadır. Bu suçlama üzerinde yapışık kaldığı sürece yargının ayakta kalması mümkün değildir. Bugün itibariyle en basit alacak davasına ilişkin kararlar bile tartışma açılmış, yargıya güven ağır yara almıştır.

VİCDAN YOLSUZLUĞU

Konuşmasındaki şu bölüm de dikkat çekmekteydi: “Yargı, ideolojik ve siyasi yapılanmaların hedefinde her zaman ele geçirilmesi gereken bir kale olarak görülmüş, ele geçirenlerde kendi vesayetini dayatmanın peşine düşmüştür.

Kaleyi işgal edenler de yargıyı siyasi düşüncelerle ideolojilerine lojistik destek sağlamak için, rakiplerinden intikam amacı olarak kullanmışlardır. Bu anlayış ve işgalden kurtulmadıkça bağımsız yargının oluşması hayaldir. Vesayet altındaki yargıdan hukuk güvenliğinin sağlanması beklenemez.”

Başkan Kılıç, Başbakan’ın 17  Aralık’tan sonra sık sık ve yüksek perdeden dile getirdiği paralel yapı ve yargıdaki çete iddialarına şiddetle karşı çıktı. Dedikleri aslında ağırdı: “Herkes bu iddialarla ilgili bilgi belge ve delilleri zaman geçirmeden ortaya koymak zorundadır. Gerek yargıda gerek yürütmede var olduğu iddia edilen bu kişilerin, tayin edilerek sorunu çözmenin anlamsızlığı açıktır. Söz konusu iddiaların yargıda psikolojik travma yarattığı, hakim ve savcılar arasında önemli ayrışma ve bölünmelere sebep olduğu hepimizin saklayamayacağı gerçeklerdir. Bunun adaletin sonunu getireceğini olaylar bizlere göstermektedir.

İddia edilen kayıt dışı yapılanma, korku, endişe, belirsizliklerin doğmasına, mesleki ilişkinin çok olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Yargının karşı karşıya kaldığı bu iddianın adı vicdan yolsuzluğudur.”

 

Başkan Kılıç, Twitter kararı yüzünden Anayasa Mahkemesi’i eleştiren Başbakan’a bu konuda da cevap verdi ve dedi ki: “Amacımız sorun üretmek değil sorun çözmek olmalıdır. Bir eylemin işlemin, siyasi bir belge olan anayasaya göre denetlenmesi nedeniyle ortaya çıkan AYM kararının siyasi sonuçlar doğurması doğaldır. Anayasa Mahkemesi’nin siyasi amaçlarla hareket olduğunu söylemek ya da milli olmamakla suçlamak sığ eleştirilerdir.Dün,  AYM’nin sınırlayıcı ve daraltıcı anlayışından mağdur olanların, bugün bireylerin hak ve özgürlük alanını genişleten bir anlayışa dönüşmüş olan mahkeme kararlarından rahatsızlık duymalarını garip bir çelişki olarak görüyoruz.”
AYM Başkanı’nın hükümeti, özellikle de Başbakan Erdoğan’ın hukuk sistemi üstündeki uygulamalarını ve eleştirilerini hedef alan bu konuşması, gündemi uzun süre meşgul edecek gibi görünmektedir.
 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA