Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kimsenin öyle bir lüksü yok!
06 Haziran 2013 Perşembe 17:47

'Kimsenin öyle bir lüksü yok!'

İçişleri Bakanı Muammer Güler Gezi Parkı protestoları hakkında açıklama yaptı.

İşte Güler'in konuşmasından satır başları...

Olaylarda 915 kişi yaralandı.

Maalesef olaylar sırasında hak arama ve özgürlük şeklinde protestolar yapılırken, gelişen günlerde yasa dışı gösterilere, polise mukavemet, meşru hak arayışını aşan boyutlara gelmeye başladı. 

280 iş yeri, 103 polis otosu, 259 özel araç, bir konut, bir polis merkezi, birisi CHP 11’i Ak Parti’ye ait 12 binada hasar meydana geldiğini, kaldırımlarda, mobese kameralarında, sinyalizasyon sistemlerinde, aydınlatma direklerine, polis noktalarında da önemli zararlar geldiğini tespit ettik. 

Adana'da bir polis kardeşimiz şehit oldu. 

'ORANTISIZ GÜÇ İNCELENİYOR'

Bu eylemlerle içerden ve dışardan yoğun bir bilgi kirliliği toplumsal tabanda derin yaralar açabilecek provokasyonların hedeflenmektedir. Bazı marjinal kesmiler zemin tutma çabası içindediler. Toplumsal düzeyde çatışma ortamı oluşturarak şiddet yaratma içinde bulunanlar olmaktadır.

Demokrasilerde hak aramanın yüzlerce meşru yolu vardır. Hiçbir demokrasi hak arama özgürlüğü şiddete dönüşmüş bir öfkeyi meşru kılamaz. Bu ülkede herkesin hukuk çerçevesinde tepkisini ortaya koyma, kendisini ifade etme, oturma eylemi hakları vardır. Hiç kimsenin hukuk dışı eylem yapma, işgal eylemi yapma, çevrede oturanlara yoldan geçenlere zarar verme lüksü hakkı yoktur.

Orantısız güç kullanımı iddiasıyla ilgili bize ulaşan bütün görüntülerden yararlanarak müfettişlerce ayrıntılı biçimde incelemede.

Kameralara yansımayan yüzlerce olayda da polisimizin sağ duyusunu koruduğunu görevini hakkıyla yerine getirdiğini ifade etmek isterim.

'SAĞDUYULU VATANDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Bu vesileyle eylemlere katılan ve amacı demokratik tepkisini ortaya koymak olan sağ duyulu vatandaşımıza teşekkürlerimi ifade ediyorum. Polisimize destek olan, marjinal örgütlerle kendilerini farklı yerde tutmaya çalışan insanlar var. Olaylara müdahale esnasında yetkisini aşan polislerle ilgili tespitler devam etmektedir. 

Provakasyon tuzağına düşülmemesi gerekiyor.

'TWİTTER'I BU ŞEKİLDE KULLANMAK TEHLİKELİDİR'

Twitter'ı kitlesel bir şiddet aracı olarak kullanmak tehlikelidir. Son günlerde kullanılan yöntemlerle toplum üzerinde nasıl etki bıraktığı ortadadır. Halkı kışkırtmaya çalışanlarla ilgili kanuni gereği mutlaka ifade edilmiştir.

Provakatif çaba içinde olanların yasal takibi yapılıyor.

Başta gençlerimiz olmak üzere sosyal medya kullanıcıların okuduklarına teyit etmeden inanmamalarını istiyoruz.

Olaylar yabancı medyada biliçli şekilde çarptırılmaktadır.

Kaostan kimsenin hayrına bir şey olmaz, meşru yol seçimlerdir.

GÖZALTI AÇIKLAMASI

Son güne kadar 117 gözaltı vardı, şu an itibarıyla hiç kimsenin gözaltında olmadığını, sadece İzmir'de bir, iki gözaltının kaldığını belirtmek istiyorum.

İstanbul'da 6 ve Ankara'da 1 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığını belirterek, diplomatik pasaportu bulunmayan bu kişilerin ikisinin Fransız, birinin Yunan, birinin ABD, birinin Alman, ikisinin de İran vatandaşı olduğunu bildirdi.

KASKLARIN KAPATILMASI

Bazı arkadaşlarımızın böyle yaptığı iddiaları var. Araştırılıyor.

'GÖSTERİCİLER AŞAĞIYA ATMIŞ'

Dün akşam maalesef yine Adana’da demir yolu köprüsü üzerinde göstericilerin kaçışı sırasında kağıt toplayan bir çocuğun göstericiler tarafından köprüden aşağı atıldığını, bu çocuğun bulunduğunu ve tedavisinin devam ettiğini tespit ettik. Çocuğun atıldığına dair özel görüntüler ve konuşmalar tespit edilmiş. Bu vahşice bir davranıştır. Bende bu işin son bulmasını istiyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA