Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kokuya daha fazla dayanamadılar
10 Nisan 2013 Çarşamba 13:50

Kokuya daha fazla dayanamadılar

Apartman dairesinde 23 köpek besliyordu.

BAKIRKÖY’ün merkezinde Kartaltepe Mahallesi Filiz Sokak’ta bir apartman dairesinde Bakırköy 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı arama kararıyla operasyon yapan Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 5 Nisan’da yaptığı aramada 23 köpek karşılaştı. Köpekler muhafaza edilmek için Bakırköy Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne verildi.

Mahkeme kararına ilaveten daha önce vatandaşların şifahi şikayetleri üzerine Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Bakırköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner İşleri Şefliği’nden de destek istemesiyle ve ekiplerin de operasyon yerine gelmesiyle gerçekleşen çalışmada 11 adet yetişkin yetişkin erkek, 4 adet yetişkin dişi ve 8 adet yavru Alman Kurdu köpeklere, ev sahibi Ö.Y., ve Kartaltepe Mahalle Muhtarı Yılmaz Ufuk’un nezaretinde 5271 sayılı CMK 127/1 maddesi gereğince el konuldu.

Köpeklerin sahibi Ö.Y. hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde insan ve hayvan sağlığını çok ciddi şekilde tehdit ettiği için işlem de yapılacak. Ö.Y.’nin evinde daha önce de 7.12.2012 ,28.12.2012,17.01.2013 tarihlerinde yapılan çalışmalarda ise Hayvanları Koruma Kanunu’nun 5’inci maddesinin a ve b bendine göre hayvan hakları ihlali tutanaklarında 7-8 adet köpek beslediği tespit edildiği , son çalışmada ise 23 adet köpek olduğu görüldüğünden Ö.Y.’nin köpekleri dairesinde yavrulattığı ifade edildi.

Bakırköy Belediyesi yetkilileri Ö.Y.’nin 7 gün içerisinde Mahkeme kararına dilekçe ile itiraz etmemesi durumunda köpeklerin, Hayvanları Koruma Kanunu’nca aşılama,mikroçip takılma ve kısırlaştırılma , sahiplendirme işlemlerinin yapılacağını belirttiler.

Yetkililer daireye girildiğinde insan, hayvan ve çevre sağlığını olumsuz bir şekilde tehdit edecek hayvan pisliği ve kokunun olduğu , kullanılamaz durumdaki eşyaların alındığı, temizliğin yapıldığı, dezenfektasyon ve haşerelere karşı tüm ilaçlama yapıldığını söylediler.Ayrıca Emniyetçe yapılan aramada ise herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı ifade edildi.

Öte yandan adının verilmesini istemeyen Ö.Y.’nin komşuları daireden aylardır çok kötü kokular geldiğini, Ö.Y.’nin korkusundan resmi başvuru yapamadıklarını ifade ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA