Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

KONU KLOZET İSE SİFONU ÇEKİN GİTSİN!

03 Haziran 2015 Çarşamba 10:49

Bilim insanı, geniş anlamda bilgileri elde etmek için sistematik bir faaliyet yapan kişi olarak açıklanırken Bilim ise doğada bulunan her şeyin deney ve gözlemler sonucu mantıklı ve tutarlı bir biçimde yorumlanması sonucu elde edilen çalışmalar bütünüdür.

Bilim veya bilimsel çalışmalar insanın daha medeni bir halde yaşaması ve bilgi birikimini arttırması için mutlaka uyması gereken çalışmalar olarak açıklanmaktadır.

Yukarıda kelimelerden başlayıp tanımlama, anlam ve açıklamayla devam ederken bir değişiklik yapıp tersten yola çıkalım bakalım nereye varacağız?

Tanımı sadece kutuplaştırıcı, kavgacı, aşağılayıcı, karar verirken hırs ve öfkesi etkili olan, kadını insanı katletmenin neredeyse kanıksandığı, sağlıklı düşünebilme ve muhakeme yeteneğinden tamamıyla yoksun olup öğretim ve öğretime kapalı bir zihin yapısına sahip, beceri olarak temel ihtiyaç düzeyini karşılayabilen 2 ayaklı olarak ortalıkta dolaşan canlıya ne denir?

Çok merak edip sözlükte “İnsan” nedir baktım hemen!

Klasik felsefeye göre insan “Düşünen bir varlıktır”.

Hatta ünlü Fransız tarihçisi ve filozofu Hypdile Taine de insanı kozasını ören ipek böceklerine benzeterek “Felsefeler ve şiirler üreten bir hayvan” olarak tanımlar.

İnsanın diğer canlılardan veya hayvanlardan farkını araştırdığımızda, insan ile hayvanı birbirinden ayıran asıl önemli ve belirleyici faktör bedensel farklılıklar değildir. Şimdi bana göre en önemli kısma geldik.

İnsanı diğer hayvan türlerinden ayıran belirleyici fark insanın evrim süreci içinde dilini geliştirmesi, konuşmaya başlaması, dünyayı zihninde kavramsallaştırabilmesi bunun sonucunda da kavramsal olarak düşünebilmesidir.

Hayvanlar imgesel düşünme becerisinin elverdiği ölçüde gelişmiştir. Kısacası hayvan ile insan arasındaki fark birilerinin dillerini geliştiremeyip dünyayı ancak imgelerle düşünebilmeleri, diğerlerinin ise dillerini geliştirip, dünyayı kavramsal olarak düşünebilmelerinden ibarettir. Sıkılmadan yorulmadan bu kadar detaylandırdık sizler de bilgilerin tekrarına eşlik ettiniz. Öyleyse şimdi konuyu toparlayarak soralım;

Hastanelerde sağlık personeline özellikle Bilim İnsanları olan Doktorlarımıza yapılan şiddetin katletmelerin artarak çoğalması durumuna siyasilerin bakışı ne olmalı? Yukarıdaki tanımların içinden ya da başka bir tanım bularak doktorlarımızı katledenlerden söz ederken hangi sıfatları kullanmamız gerekiyor?

Seçim arefesinde olduğumuz şu günlerde miting meydanları mobil XR cihazlarıyla dolup taşarken neden hala hastanelerimizin demirbaşlarına XR cihazları dahil edilmiyor? Doktorlarımızın hoyratça katledilmelerinin önüne geçilebilmesi için alınması gereken maksimum düzeyde önlemleri almayan devlet bizim devletimiz olmasın.

İktidar ve muhalefet partilerine duyurulur.

Gerçi onların konusu klozet bu günlerde… Onların konusu Klozet olursa biz de sifonu çekeriz olur biter!

Mutlu Kalın 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA