Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korsan uçağın camından mektubu verdi
29 Mart 2016 Salı 13:36

Korsan uçağın camından mektubu verdi

İskenderiye'den Kahire'ye giden Mısır Havayolları'na ait bir yolcu uçağı 60 yolcusuyla kaçırıldı ve Güney Kıbrıs'ın Larnaka Havaalanı'na indirildi. Karısına bir mektup vermek isteyen Korsanın İstanbul'a gitmek istediği de iddia edildi.

Kıbrıs Rum kesiminde Larnaka şehrine indirildi.Uçakta bomba bulunması şüphesiyle  Larnaka havaalanı uçuşa kapatıldı. 

Hava korsanının silahlı olduğu ve patlayıcı maddeler taşıdığı belirtildi. Hava korsanı ve Rum yetkililer arasındaki pazarlıkların ardından, 4 yabancı yolcu ve 7 mürettebat dışındaki herkes uçaktan tahliye edildi. 

Uçağı kaçıran hava korsanı, Arapça yazılı 4 sayfalık mektubu Rum Kesimi'nde yaşayan bir kadına verilmesini istedi.  Buna göre, hava korsanı Arapça yazdığı mektupta Güney Kıbrıs'tan sığınma talep etti. Kadının hava korsanın eski eşi olduğu söyleniyor.

Hava korsanının kimliği İbrahim Samaha olarak açıklandı.

Mısır Havayolları'nın yaptığı açıklamaya göre hava korsanı, müzakereler sonucunda, mürettebat ve dört yabancı yolcu dışında herkesin serbest bırakılmasını kabul etti. Larnaka Havalimanı’ndan bir görevli, serbest kalanların uçaktan ayrıldıklarını söyledi.

Mısırlı yetkililer, uçağın Amerikan-Mısır vatandaşı İbrahim Samaha değil Mısır vatandaşı Şerif El Din Mustafa tarafından kaçırıldığı bilgisini verdi.

Kahire’de yaptığı basın açıklamasında Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fatih Ateyya, dört mürettebat ve üç yolcunun halen uçakta tutulduğunu duyurdu. Egyptair yetkilileri de uçakta bulunan üç yolcunun hepsinin yabancı olduğunu ifade etti.

Mısırlı olduğu belirtilen hava korsanı, serbest kalıp uçaktan inenlerden bir kişiye Kıbrıslı eski karısına iletilmek üzere, dört sayfalık bir mektup vererek görevlilere iletilmesini sağladığı belirtildi. Mısır sitesinde korsanın bir kabin görevlisine uçağın camından mektubu verdiği fotoğraf yayınlandı. Buna göre, hava korsanı Arapça yazdığı mektupta Güney Kıbrıs'tan sığınma talep etti.

“Eski karısı havalimanında”

Samaha'nın mektubu ulaştırmak istediği eski karısının, güvenlik güçlerince eşlik edilerek hava alanına getirildiği ifade edildi. Adı açıklanmayan bir Mısır hükümet sözcüsü ise, korsanın İstanbul'a gitmek istediğini ileri sürdü.

Mısır ve Kıbrıs medyasının haberlerinde yolcular arasında 10 ABD ve 8 de Birleşik Krallık vatandaşı bulunduğu belirtiliyor. Mısır Havayolları’nın web sitesinden yaptığı açıklamaya göre, kaçırıldığı sırada uçakta mürettebat ile birlikte toplam 81 kişi bulunuyordu.

İsrail savaş uçaklarını uçurdu

Mısır Sivil Havacılık Bakanı, korsanın MS181 sefer sayılı Airbus A320 tipi uçağın pilotu Omar Al-Gammal'ı, üzerinde bomba düzeneği olduğunu söyleyerek tehdit ettiğini belirtti.

Mısır resmi ajansı, korsanın Mısır vatandaşı olduğunu bildirirken, Libya vatandaşı olabileceği de iddialar arasında.

İsrail ordusundan bir kaynağın açıklamasına göre, İsrail uçak kaçırma olayının ardından önlem olarak hava sahasında savaş uçaklarını uçurmaya başladı.
Mısır Dışişleri Bakanı, korsan hakkında yaptığı açıklamada, uçak kaçıran İbrahim Samaha'nın "terörist olmadığını" vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

 

"Bu adam terörist değil, geri zekalının teki. Teröristler deli oluyor ama aptal olmuyor. Ama bu adam aptal.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA