Burcu Özenç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burcu Özenç / Yazar

Kötüler hep başkaları mıdır?

25 Mart 2016 Cuma 16:09

 

Dünya; bütün canlıların rahatlıkla yaşayabileceği, son derece özel bir düzen içerir. Her canlının kendi özgürlük alanı vardır, bu alan ihlal edilmediği sürece karşılaşabilinecek tek olumsuz durum, doğal afetlerdir. Dünya aslında yaşaması bu kadar kolay bir yerdir. Hepimizin evi, hepimizin yaşam alanıdır. İstekler, hayaller, reklam egosu ve yapılan işler farklı farklı olsa da, temelde hepimizin yeri eşittir. Peki; kötülük nerede aramıza karışır? “Bende daha çok olsun” egosu, insanın içindeki terör değil midir? Dünya ne zaman bu kadar hastalıklı bir yer olmuştur?

Bu soruları kendimize sorduğumuzda aldığımız cevap hep aynıdır; “ben ve sevdiklerim, iyiyiz.” Peki, kötüler hep başkaları mıdır? 

Bize sunulan bir armağan olan yaşamı kolaylaştırmak, birlikte yaşanacak güzel bir dünya yaratmak, her anın değerini bilmektir asıl olan. Bu yüzden çalışır, kendimize ve başkalarına faydalı olmaya çabalarız. İşler, bunlar bize yetersiz gelmeye başlayınca karışır. Kendi dünyamızı diğerlerinden daha önemli görüp, başkalarının dünyasını işgal etmeye, başka hayatların hakkına girerek, ruhsal ve fiziksel dengeleri bozmaya başlarız. Kendi kötülüğümüzü yaymaktır bunun açılımı. Bireysel kötülüğümüz, kitlesel savaşların en anlaşılır, en kısa özetidir.

Madalyonun diğer yüzü de; kötülükler kendilerine zarar verene kadar olan bitene sessiz kalanlardır. İyi olmakla görmezden gelmenin arasındaki ince çizgide yaşamak sıra beklemektir. Bugün parçalanarak ölmekten, çocuğumuzun ve kendimizin bedensel ve ruhsal bütünlüğünün zarar görmesinden, şiddet görmekten, şiddet görünce sesimizi çıkartmaktan tedirginizKötülükler tarafından uyuşturuluyoruz, alıştırılıyoruz. Pedofilileri, tecavüzcüleri, istismarcıları, terör ve sebep olanları savunacak, yok sayacak, önemsemeyecek kadar duyarsız kalıp, kötülüğe hizmet etmiş oluyoruz. Ve sırayla hepimiz bunca kötülükten nasibimizi alıyoruz. İnsan olmanın ilk şartıdır, “adaletli” olmak ve zaman, adaletsizce davranışların bedelini, zamanı gelince ödetiyor.

Bir mıh bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır.”

Siz de önce kendinizi, kendi kötülüklerinizdenkurtarın!

YORUMLAR
Hayirli Olsun
Melis Kaya
Arkadaşımın paylaşımından sayfaya denk geldim ve cok begenerek okudum yeni yazılarınızı bekliyoruz
25 Mart 2016 Cuma 18:28
78.184.102.73
Yazilariniz
Hande Sayın
Tespitlerinizi çok seviyorum gündemi kendi yorumunuzlave tespitlerinizle cok guzel ozetlemissiniz
25 Mart 2016 Cuma 18:23
78.184.102.73
..
Barış Tuncer
Yazılarınızı hayranlıkla takip ediyorum.Yazılarınızda en çok hoşuma giden ise güncel olayları mizahi bir dille anlatmanız
25 Mart 2016 Cuma 17:54
78.184.102.73
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA