Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredi kartı olanlar bu oyunlara dikkat!
07 Mayıs 2013 Salı 14:43

Kredi kartı olanlar bu oyunlara dikkat!

Pişman olmamak için mutlaka okuyun

Bankaların ‘ekstre’ oyunları tüketicileri kızdırdı. Fazla ücret ödememek için mutlaka kredi kartı hesap özetlerinizi inceleyin. Şikayetvar’ın haberine göre; bankalardan gelen kredi kartları her zaman doğruyu göstermiyor olabilir. Kredi kartı kullanıcılarının şikayetlerine göre; ödenen borçlar tekrar ekstrelere yansıtılıyor, gelen borç ile ekstredeki tutarlar birbirini tutmuyor, ödemeler ekstrelere ya yansıtılmıyor ya da eksik yansıtılıyor, ekstrede bilinmeyen borçlar çıkabiliyor, ekstrelerin hesap kesim tarihleri değiştirilebiliyor , kredi kartına ödenen tutar ile yansıtılan tutar birbirini tutmaya biliyor, ekstrelerden ücret talep edilebiliyor ve geç gelen ekstreler fazla borç çıkarabiliyor.

1- Ödenen Borç Tekrar Ekstreye Yansıtılıyor: Kredi kartına ödediğiniz harcamaları kontrol edin. Daha önce borcunu ödediğiniz harcamalar tekrar ekstrenize yansıtılmış olabilir. “Kredi kartımı kapattırdım. Aylar öncesinde yapmış olduğu 3 adet toplamda 350 TL’lik harcama son gelen faturaya tekrar yansımış. Ben bu harcamaların parasını aylar öncesinde ödemiştik ve şimdi tekrar nasıl yansıyor? Üstelik kart alışverişe kapalı.Ama biz bu alışverişleri aylar önce yapmıştık ve ödemiştik.Konuyu yargıya taşıyacağız.”

2-Gelen Borcu Tekrar Hesaplayın: Kredi kartı ekstreniz geldikten sonra harcamaları, masrafları ve tüm kalemleri tekrar hesaplayın. Bazen bankanın hesabı ile sizin hesabınız tutmayabilir. “Dönem içi işlemlerimin iade ve alışveriş tutarlarını hesapladım. Tutarda yanlışlık var. Sonuç bankanın yansıttığı gibi 1. 464 TL değil. Alışveriş toplamı 756. 46 TL olması gerekirken banka nasıl oluyor da benim dönem içi borcumu 1. 464 olarak çıkarıyor. Birbirini nötrleyen işlemler var orada. hesap yapmayı bilen birinin dönem içi işlemlerimi ayrıntılı şekilde inceleyip sonucu bir an düzeltmesini istiyorum.”

3- Ödemeler Ekstreye Yansıtılmıyor: Daha önceödeme yaptığınıztutar ya da bankanın tarafınıza iade ettiği masraflar ekstrenize yansıtılmamış olabilir. “Banka ekstreme kredi kartı aidatı yansıttı. Kart aidatına itiraz ettim kabul edildi. İadenin yapıldığı söylendi fakat ekstrede iade görünmüyor.”

4- Ödemeler Ekstreye Eksik Yansıtılıyor: Kredi kartı borç ödemelerinizde bazı tutarsızlıklar olabilir. Ödemeleriniz ekstreye eksik yansıtılmış olabilir.”Kredi kartı borcunda tutarsızlık var. Gönderilen ekstredeki ödemelerimin eksik olduğunu gördüm. Benden haksız olarak ödeme talebinde bulunmaktadırlar. Kredi kartı ödemelerimin tamamının ödemelerime yansımadığı yani eksik ödeme olduğu bu yüzden total 100 TL olarak bildiğim borcumun 690 TL olarak bana iletildiğini öğrendim.”

5- Ekstrede Bilinmeyen Borçlara Dikkat: Kredi kartınızla yaptığınız alışverişi taksitlere böldürüyorsanız dikkat. Fazladan taksit ödüyor ya da hiç alışveriş yapmadığınız halde ekstrenize ekstreden taksit eklenebilir. olabilirsiniz. “Bankadan kredi kartı aldım hiç alış veriş yapmadığım bir yerden bana 121 TL taksit ödetmişler. Kart ekstresi göndermiyorlar kime ne ödediğim belli değil sadece ödeyeceğim miktarı yazıyorlar başka bir şey yok. Ekstreme ekstradan taksit eklenmiş.”

6- Kredi Kartınıza Ödenen Rakam İle Düşülen Rakam Farklı: Kredi kartınıza ödediğiniz rakam ile hesabınızdan düşülen rakam farklı olabilir. “Bankanın bir çok ürününü satın almış ve kontrol etmeden yıllarca kullanmışım. Kontrol etmeye başladığımda gördüm ki ödediğim rakam ile hesabımdan düşülen rakamlar arasında farklar var. Elimde Temmuz ayından beri ekstrelerim mevcut olup rakamlarla durum aşağıdaki gibidir. 3016 ile biten kredi kartıma gelen rakam 948,18 TL hesabımdan düşülen ise Ağustos ekstre 832,45 TL Fark 115,73 TL.”

7-Ekstrelerden Ücret İsteniyor: Bankanızın size gönderdiği ya da sizin bankanızdan geçmişe dönük talep ettiğiniz ekstrelerin bedeli yine ekstrelerinize yansıtılıyor. “Geçmişe dönük kart ekstralarını istedim 10 sayfadan sonra ücretli denildi. 10 sayfa dediğiniz ne ki zaten 5 aylık bir şey var yok. Hayır yani evime gönderin edin diyende yok alt tarafı e-posta ile gönderilecek. Herhangi bir masraf doğurmayacak bir işlem için ücret talep etmesini yersiz ve müşterilerin haklarını aramalarını caydırmak için yapılmış bir politika izlendiğinin kanaatindeyim.”

8- Hesap Kesim Tarihlerine Dikkat: Kredi kartı ekstrenizin hesap kesim tarihlerini mutlaka kontrol edin. Son gelen ekstreden bir sonraki ayın hesap kesim tarihini kontrol edin. Hesap kesim tarihiniz değiştirilmiş olabilir. “Kredi kartı kullanıcısıyım. Aralık ayı ekstresinde bir sonraki hesap kesim tarihi olarak 4 Ocak 2013 bildirildiği için 5 ocak 2013 tarihinde alışveriş yaptım. Ocak ayı ekstresinde hesap kesim tarihinin 5 Ocak 2013 olarak değiştirildiğini ve benim 5 Ocak tarihinde bir sonraki ay ödeyeceğimi düşünerek yaptığım alışverişlerin bu ay ki ekstreme yansıtıldığı gördüm. Benim bu mağduriyetimi kim giderecek?”

9-Habersiz Kesintiler Canınızı Sıkmasın: Kredi kartı borçları artmaya başlayınca ekstrelerini inceleyen tüketiciler bankaların müzakere etmeden yansıttığı masrafların ekstrelerine yansıtıldığını kaydettiler. “Kredi kartım maaş hesabıma bağlı olduğu için çok fazla inceleyemiyordum. Yüksek gelmeye başlayınca diyordum ki sanırım taksitlerden dolayı. Son ekstremi oturup inceledim. Bankayı aradım görünmeyen ödemeleriniz var dediler. Güvenim sarsıldı.”

10-Geç Gönderilen Ekstrelere Dikkat: Kredi kartı ekstresi geç gelen kart sahipleri bankaların geç gönderilen ekstrelerden dolayı faiz ödediklerini iddia ettiler. “Kredi kartım var. Bankanın yeni bir uygulamasını bugün bankanın müşteri hizmetlerinden öğrendim. Geçen ay 3.607 TL olan ödememi 3. 847 TL olarak ödediğim halde ekstreme 15 TL alışveriş faizi yansıdı . Ne olduğunu öğrenmek için bankayı aradığımda.Hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar olan süreye yansıttıkları faizmiş. O zaman son ödeme tarihi hesap kesim tarihi ile aynı .En önemlisi ekstre mail adresime geç geliyor. Yani bilerek faiz almak için.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA