Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurtulmuştan açılım mesajı
04 Temmuz 2013 Perşembe 14:50

Kurtulmuş'tan açılım mesajı

AKP Genel Başkan Yardımcısı, "Milletimiz bu süreçte zil çalıp oynuyor" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecinin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yakından izlendiğini belirterek, "Milletimizin büyük bir kısmı zil çalıp oynuyor. Önceden hiç geçemedikleri dağ başlarında piknikler yapıyor" dedi.

Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Kurtulmuş, çözüm sürecinde ülke insanının, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki vatandaşların provokasyonlara karşı uyanık olması gerektiğini söyledi. Kurtulmuş, "Ben özellikle Kürt kardeşlerimizin de bu provokasyonlara karşı fevkalade uyanık olmasını, bir kez daha tavsiye ediyorum, diliyorum. Çünkü bu işten en fazla zarar görenler maalesef Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan halkımız oldu. Bir daha o günlere geri dönülmemesini istiyorum" diye konuştu.

Ak Parti'nin terörü sorununu hiçbir zaman tek başına terör örgütünden ibaret görmediğini kaydeden Kurtulmuş, şuhları söyledi:

"Uluslararası terör siyaseti ismini veriyoruz. Zaman zaman da birçok dış güçlerin de bu işe destek verdiğini biliyoruz. Dünyanın her yerinde de terör olayları böyledir. Ama ilk defa Türkiye Cumhuriyet tarihinde terör karşısında 3 irade yan yana geldi. Bunlardan biri hükümetin ortaya koyduğu siyasi iradedir, ikincisi örgütün silah bırakma iradesidir, üçüncüsü de halkın çok genişi kesimlerinin bu iş artık bitsin iradesidir. Dolayısıyla bu 3 irade ortaya çıktığı için de eş zamanlı olarak bu üç irade var olduğu için zaten çözüm sürecinde ilerleniyor."

Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da insanların çözüm süreci yakından izlediğini, halkın mutlu olduğunu söyleyen Kurtulmuş,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimizin büyük bir kısmı zil çalıp oynuyor. Önceden hiç geçemedikleri, hava karardığı zaman insanların çıkamadıkları yerlerde, sokaklarda, kentlerde, kasabalarda şimdi insanlar dağ başlarında piknikler yapıyorlar. Bu memleketimizin fevkalade hayrına olan bir durumdur. Tabi ki bundan rahatsızlık duyanlar da olacaktır. Birileri rahatsızlık duyarlar, kendi hesabı bozulanlar, terörü bahane ederek terörün arkasından bir sürü maddi kazanç elde edenler, onun arkasına takılarak uyuşturucu gibi bir sürü işlerden istifade edenler olacak. Terör meselesini kullanmak isteyenler ve onun sağladığı ortamdan istifade edenler tabi ki bir barış ortamının ortaya çıkmasından rahatsızlık duyacak. Ama inşallah bu 3 irade yan yana olmaya devam ettiği sürece bu süreç en yakın zamanda tamamlanacaktır."

CEMEVLERİ YASAL STATÜYE KAVUŞACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cemevleri hakkındaki uygulamasının sorulması üzerine Kurtulmuş, "Alevi kardeşlerimiz kendilerini nasıl tanımlıyorlarsa cemevlerinin bir yasal statüye kavuşması önümüzdeki günlerde bu süreçte tamamlanacaktır. Çünkü sünniler nasıl bu ülkenin birinci sınıf yurttaşlarıysa, aynı şekilde alevi kardeşlerimiz de bu ülkenin birinci sınıf yurttaşıdır. Biz herkesin birinci sınıf vatandaş olduğu bir Türkiye'yi inşa etmeye çalışıyoruz" dedi.

Kurtulmuş, farklılıkların ülkenin zenginliği olduğunu, bundan korkmamak gerektiğini belirtinken, "Farklılıklarımızı ne kendi içimizde bir ayrışma vesilesi yapacağız, ne de başkalarının bir ayrışma meselesi yapmasına müsaade edeceğiz" diye konuştu.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA