Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

Kuzey Koreli dövünde görelim

13 Temmuz 2015 Pazartesi 11:06

Her gördüğü sakallıyı dedesi sananlara sesleniyorum! Her çekik gözlüyü Çinli zannedip saldıranlar sıkıyorsa bunları da dövün de görelim!

Çekik gözlü arıyorsanız buyurun %99.8’i çekik göz olan bir ülke.

Ülkenin lideri öldüğünde ağlamaktan telef olan halkı hatırladığınızı düşünüyorum. Ağlamayanlarında cezalandırıldıklarını. İşte bu Ülkeden bahsediyoruz.

Kuzey Kore…

Adını duyduğumda dahi klostrofobi duygularım karabasana dönüşüveriyor.

Komşuları Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya olan Güney Kore’nin aksine tamamen dünyaya kapalı, 1948 yılında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti sosyalist ve otoriter bir hükümet kurduğunu öğreniyoruz. Düşünsenize hala devam eden 3 nesil bir iktidar var Kuzey Kore’de.

Örnekleyecek olursak; Sayın ERDOĞAN’dan sonra oğlu Bilal ERDOĞAN ve olursa onun oğlu torun ERDOĞAN’ın Türkiye’yi yönetmesi durumu gibi…

Kuzey Kore ordu kapasitesi ve donanım açısından dünyanın en askerleşmiş ülkesi olduğu düşünülüyor. Ülke’de yaşayan halkın içinde kurallara uymayanların aileleriyle beraber yollandıkları modern dünya cehennemlerinden bahsediliyor.

Kuzey Kore’de internet yasak. Dünya’nın en kapalı ülkesi olan burada radyo ve televizyonlar fabrikalarda sadece devletin kanalını alacak şekilde üretiliyor. Halkın yurt dışından haber alması için frekans düğmeleri olmazmış.

Her detay insanın yüreğini daraltmaya yetiyor. Allah kimseyi gördüğü internetten eksik bırakmasın.

Araştırma yaparken sadece bana ait zannettiğim fikrin orada zaten uygulandığını öğrenince irkildim. Benimkisi sadece fikirdi hayata geçirilebilir olması çok ütopik geliyordu bana oysaki.

İnsanları kategorize edip sınıflara ayırabilme durumundan söz ediyoruz.

Kuzey Kore halkı devlet tarafından sougbun adlı sistemle 3 ana sınıfa ve 51 kategoriye ayrılıyormuş. Her vatandaşla ilgili de ayrı bir dosya tutuluyormuş. Herkesin sougbun derecesi hayatını şekillendiriyormuş. İşini, yaşam standartlarını, evliliğini, eğitimini, askerliğini ve devletten aldığı hizmeti…

Ruhunuzu daraltıp halinize şükretmek istiyorsanız Kuzey Kore’yi anlatan yayınlar okuyun derim. Hoş çok az sayıda yayın olduğunu da bilin isterim. Ülkeye giriş çıkış özgürlüğü olmadığı için bilgi fazlalığı da olmuyor haliyle.

Orada yaşama durumuna biraz empati yaptım ve kaçarak uzaklaştım empati halimden. Bu yüzden konuyu toparlayıp çıkardığım sonucu sizinle paylaşıyorum.

Bizim ülkemizdeki cezaevlerinin rahatlaması için bir önerim var! Suç işleyenlerin ceza seçeneklerine “Kuzey Koreye Yollanmak”da eklense. Caydırıcı etkisi büyük olur kanaatindeyim. Zira çıkışı olmayacak bir ülke orası. İnternet ve özgürlüklerin olmadığı bu ülkede kişilerin ruh dengelerinin hızla bozulup cezalarını çekeceklerini düşünebiliriz belki…

Burada önemli olan bizimle bu ülke arasında bir anlaşma yapabilmek. Bunu da yapsa yapsa Balkanların ve Ortadoğu’nun en karizmatik siyasetçisi Erdoğan yapar!!

Mutlu Kalın

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA