Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Livanelinin acı günü
01 Nisan 2013 Pazartesi 15:43

Livaneli'nin acı günü

Ünlü sanatçı Zülfü Livaneli’nin geçtiğimiz günlerde vefat eden babası Yargıtay Onursal Birinci Başkanvekili Mustafa Sabri Livanelioğlu...

Ünlü sanatçı ve CHP Eski Milletvekili Zülfü Livaneli’nin geçtiğimiz günlerde vefat eden babası Yargıtay Onursal Birinci Başkanvekili Mustafa Sabri Livanelioğlu için Ankara’da düzenlenen cenaze töreni siyasileri biraraya getirdi.

zulfualt.jpg

Kocatepe Camii’nde düzenlenen cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB Bakanı Egemen Bağış, CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay, Yargıtay Birinci Başkanı Ali Alkan, Livaneli’nin sanatçı kızı Aylin Livaneli ile CHP’li çok sayıda milletvekili ve parti yöneticisi katıldı.

YETİM KALDIM
Başsağlığı dileklerini kabul eden Livaneli, acısını “Yetim kaldım” sözü ile dile getirdi. Livaneli, “Kaç yaşında olursa olsun, babamın kaybı büyük bir acı yaşattı. Devletine ve milletine onurla hizmet etti. Anısına gösterilen saygı ile düzenlenen törene sevenleri biraraya geldi. Ölüm acı ve kaçınılmaz. Ama bana göre cennete gidecek birileri varsa ilk sıralarda babam yeralacaktır. Çünkü öyle yaşadı, onu tanıyanlar bunu iyi bilir” dedi

TABUTU KILIÇDAROĞLU TAŞIDI
Düzenlenen cenaze töreninin ardından Mustafa Sabri Livanelioğlu’nun tabutunu Zülfü Livaneli ile birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da taşıdı. Yargıtay Başkanlığı’nda da anısına bir tören düzenlenen 95 yaşındaki Livanelioğlu, Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ünlü sanatçının babası için memleketi Fethiye’den getirilen ve cenaze töreni sırasında da tabutun başında bekletilen toprakta mezara serpildi.

LİVANELİOĞLU KİMDİR?

Elazığ'da 1918'de doğan Mustafa Sabri Livanelioğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1940'da mezun olduktan sonra, 1943'te Ilgın Cumhuriyet Savcısı olarak mesleğe başladı.

Livanelioğlu, sırasıyla Fethiye Cumhuriyet Savcılığı, Silifke Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Amasya Cumhuriyet Savcılığı, Muğla Cumhuriyet Savcılığı, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Yargıtay Savcılığı görevlerinde bulundu. 26 Mayıs 1962'de Yargıtay üyeliğine seçilen Livanelioğlu, Yargıtay İkinci Ceza Dairesi Başkanı görevindeyken 20 Eylül 1977'de Birinci Başkanvekilliği'ne seçilmiş, 1 Temmuz 1983'de ise yasal yaş sınırından dolayı emekliye ayrılmıştı.

HÜRRİYET

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA