Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mavi Marmara için rekor tazminat
26 Mart 2013 Salı 16:47

Mavi Marmara için rekor tazminat

Haaretz, İsrail'in Mavi Marmara için "on milyonlarca dolar" ödeyeceğini yazdı.

İsrail'le Türkiye arasında tazminat görüşmelerinin bu hafta başlayacağı öğrenilirken Haaretz gazetesine konuşan bir kaynak tazminatın toplamda "on milyonlarca dolar" olacağını belirtti.

Ankara ile Tel Aviv arasında dün akşam Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni arasındaki telefon görüşmesiyle başlayan üst düzey diplomatik temaslarda İsrail’in Mavi Marmara’da hayatını kaybeden dokuz Türk’ün ailelerine ödeyeceği tazminat sürecini belirlemek üzere bir komisyon kurulmasına karar verilmişti.

Bir yıl kadar önce taraflar tazminatın Türk hükümeti tarafından kurulacak özel bir insani fon üzerinden ödenmesine böylece İsrail ile kurbanların aileleri arasında doğrudan temas kurulması ihtiyacının ortadan kaldırılmasına karar vermişti.

Haaretz gazetesinin deneyimli isimlerinden Zvi Bar’el’e konuşan Türkiye’den bir kaynak, İsrail’in ödeyeceği toplam meblağın ne kadar olduğunun belirlenmediğini ancak “on milyonlarca dolar” olacağını söyledi.

Kaynaklar ayrıca kapsamını Türkiye’nin belirleyeceği tazminat ödemelerinin “taraflar arasındaki arabuluculuk girişimleri bağlamında en basit madde olduğunu ancak İsrail’in, İsrailli subaylar hakkındaki suçlamaların ve davaların geri çekilmesini talep etmesiyle durumun daha karmaşın bir hal alabileceğini” belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA