Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meğer savaş ilan etmemiş, çeviri yanlış yapılmış
31 Mart 2013 Pazar 15:10

Meğer savaş ilan etmemiş, çeviri yanlış yapılmış

Kuzey Kore'nin dünyada paniğe neden olan adımıyla ilgili Rus basınında ilginç bir iddia ortaya atıldı

Kuzey Kore'nin savaş ilanı kararı "blöf mü yapıyor" yoksa "hazırlık mı?" tartışmalarına neden olurken Rus ajansı RİA Novosti ilginç bir iddia ortaya attı. Ajans,  Kuzey Kore’nin “savaş durumuna” geçmediğini, uluslararası ajansların Korece’den hatalı çeviri yaptığını öne sürdü.

Bu arada, Kuzey Kore , ABD ve Güney Kore ’yi bir kez daha tehdit ederken bu kez ilginç bir fotoğraf yayınladı.

Kurmaylarıyla toplanan Kim Jong-un’un arkasında, üzerinde “ABD Anakarasını Vurmayı Hedefleyen Stratejik Güç Planı” yazılı bir tablo görülüyor. NK News, tabloya Google Mapsharitasını yansıtıp hedefteki ABD şehirlerini netleştirdi. Fotoğrafta görülen “plana” göre Kuzey Kore, uzun menzilli füzeleriyle ABD’de Hawaii, California, San Diego ve Washington DC gibi yerleri vurmayı düşünüyor. Haritada en ilginç hedef, ciddi bir askeri tesise ev sahipliği yapmayanTeksas’ın Austin kenti. Austinliler dün internette “Neden biz” diye şakalaştı. Gazeteci Paul Szoldra, “Austin ABD’nin stratejik barbekü rezervlerini barındırmaktadır. Bu yüzden hedeftir” diye espri yaptı.

Yayınlanan fotoğraflardan birinde Kim’in füzeyle vurmayı düşündüğü eyaletlerden olan California’da üretilen iMac marka bir bilgisayar kullanması dikkat çekerken, "vuracağı yerden bilgisayar alıyor" yorumlarına sebep oldu.

Uzmanlar ise “Kuzey Kore liderliği tehditlerinde ciddi olsa bu fotoğrafı yayınlamazdı. Amaçları, kendi kamuoylarına propaganda yapmak ve ABD’nin dikkatini çekip müzakere masasına oturtmak” değerlendirmesinde bulundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA