Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Memleket aşkı

22 Mayıs 2013 Çarşamba 00:03

Bu kadar çok toplumsal bakışı olan; bu kadar ülkesini düşünen insanlar acaba başkatopraklarda var mı?


Bir kişi de çıksın; "Ben şunu kişisel keyfim için yaptım" desin. "Sen benim umurumda değilsin; keyfimin zirvelerine çıkacam; çekil lan deyyus yolumdan" desin.

Desin de ben de gözümü rahat kapatıp; yastığa yaslayım kafamı. Bileyim ki; sabah uyandığımda, bu memlekette azcık bile olsa kendisi için bir şeyler isteyen birileri var. Yok ve mümkün de değil.

Sabah akşam memleket sevdası. Gece gündüz, pis bakışlı adamlar ve soğuk kadınlar. Yılık medya manzaraları.

Holigan seviyesinin altında, terbiyesiz spor yorumcuları. Küfür kavga; taş sopa. Kendi kişiliğim bukadar, cahilin allahı bir adamım ve bu kadar aklım var" demez kimse. Hadi demedi, bari kendisi bilsin. Yakın çevresine sorsa; "aşkım ben de biraz öküzlük var mı" dese.

Yemin ederim söyler kızlar. Dan diye direkt söyleyemezler belki ama; yine de bu ülkede kızların en güzel yaptığı iştir o; ima etme sanatı.

***

O yüzden, "evet aşkım sen azcık zontasın" diyemese de; yani... kem- küm.. diyerek; belli eder durumu. Belki o zaman bu Hanslar da kendine gelip, yalan söylemekten vazgeçerler.

Yaptıkları tüm saçmalıkları kendi zevkleri için yaptıklarını söylerler de biz de rahatlarız.Şimdi diyecekler ki; ne farkeder?

Bir öküz, kendi kabalığını fark ettikten sonra; ha memleket adına ha kişisel zevkine yapmış. Fark şurada: "Yaptığı aptallıkların; kişisel keyfi için olduğunu anlayan birisi, onun bu şapşallığının milleti çok ilgilendirmediğini de kavramış olur. O zaman ne olur? Ortada vatan ve namus meselesi olmadığını netleşince, kendisinin sıradanlığını ve cehaletini görür.

Kör beyinli bu cahillerden kurtulamadığımız için; o sıradanlıkları bizim de hayatımızı yoğurur.

Kokoreç satan adam bile; "bu bir kültürdür. Alman, İngiliz bunu yemiş mi hayatında" diyerek olayı millileştirdiğinde, kendi kendine de memleket sevdasını okşamış olur.

***

Gece yarısı sarhoşlarıyla beraber Türk'lüğümüzü hatırlarız.

"Yok kardeşim, bu ülkedeki insanlık dünyada yok. Adamlar bitmiş" diye diye, kendimizi doldururuz. Nedenbu dolduruş? Türk ırkının yüceliği; bu topraklara olan sevdamız için mi? Hayır elbette; kokoreççiye şirin durup; pişmiş taraflarından bol koysun diye. Yani kendimiz, yani sarhoş kafamızın dünyaya bedel keyfi için.Hani sarhoş olduğumuzda, hani düğün gecesinde, hani maçlardan önce bari biraz unutsak memlekete olan düşkünlüğümüzü de rahatlasak. Her futbol maçı öncesi hepimiz; "Korkma sönmez" diyoruz ama.

Görüldüğü gibi demekle olmuyor. Azcık da bağımsızlık için diş göstermek gerekiyor ki; o "şafaklarda yüzen al sancak"  şeker pembe tonuna geçmesin.

Kıç baş ölçüleri düzgün diye güzellik yarışması kazanan kız bile, memleket sevdasına düşmüş. "İnşallah ülkemi başarıyla temsil ederim" diye ağlıyor sevinçten. Manyak mıdır nedir? O ağlıyor ailesi de ağlıyor.

Cahilin en tehlikelisi salak olanıymış. Hadi salaklık genetik; ama cehalet değil ki. Senin kıçının güzelliği, memleketi değil; ancak seni ilgilendirir.

Bunu, kafanı biraz aşağı çevirip yüksek sesle itiraf et, bak nasıl rahatlıyorsun arkadaş. Bırakın azcık memleketin yakasını da sevelim sevişelim bari.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA