Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memnunum, gündem oluşuyor
31 Mayıs 2013 Cuma 12:30

'Memnunum, gündem oluşuyor'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lütfü Kırdar Kongre Merkezinde konuştu...

Meclis’te kabul edilen düzenlemenin alkole yasak getirmediğini belirten Başbakan Erdoğan, sözlerinin farklı yerlere çekildiğini vurgulayarak, “Başbakan'ın konuşmasından bir şeyler almaları gerekiyor. Memnum, çünkü gündem oluşuyor. Bir başbakan gündem oluşturmuyorsa o görevde bulunmasın” dedi.

SİGARA YASAĞI

'Toplumun büyük çoğunluğunu sigara yasağını sahiplendiğini görüyoruz. Niçin azınlık çoğunluğa tahakküm etsin? Azınlığın hukukunu korumak da bizim görevimiz. Tütün ve alkol konusunda anayasanın amir hükmüne uyuyoruz.

Birey olarak, Başbakan Tayyip Erdoğan olarak Anadolu'da gittiğim yerlerde vatandaşın elinden sigarayı alıyorum. Cebren almıyorum ama. 'Beni seviyor musun' diyorum, 'seviyorum' diyor. 'O zaman sigarayı bırakacaksın' diyorum. Kıvranıyor biraz ama 'bıraktım' diyor. 'Yahu evde hanımın senden çektiği nedir?' diyorum. Bütün vatandaşlarım da kendilerini sevenlere ve sevdiklerine aynı şeyi yapsınlar. Sigara paketlerini ellerinden alsınlar.

'BİRİKMİŞ SİGARA PAKETLERİM VAR'

Evde benim şimdi Başbakanlık'ta ciddi sayıda birikmiş sigara paketlerim var. Dünya Sağlık Örgütü sigara için yüzde 75 vergi tavsiye ederken biz 82 uyguluyoruz. Nargile ve sigara tarzındaki tüm ürünleri tütün kapsamına aldık. Dumansız hava sahası kampanyaları milletimiz nezdinde itibar gördü. 76 milyonun sağlığı için gereken tedbirleri almak zorundayız. Biz yola çıkarken 'her şey insan için' dedik.

'KAPATMAYA KADAR GÖTÜRÜR'

Biz yasayı çıkardık ama bakıyoruz birçok restoranda sigara içilmeye devam ediyor. 'Ben 5 bin lira öderim, devam ederim' diyor. Sen öyle diyorsan biz de çok daha farklı cezaları düşünürüz. Bu da seni ta kapatmaya kadar götürür. Kusura bakma.

'ZEHİR ODASI YAPARSIN ORADA İÇERLER'

İlla sigara içmesi gerekenler varsa onlara bir zehir odası yaparsın orada girer içerler. Dünyada bunun uygulaması var zaten. Uluslararası havalimanlarında da bu var. O özel odanın içerisine girer orada sigarayı içer çünkü öbür taraftakilerin rahatsız olmaması lazım.

'ALKOLÜ YASAKLAMADIK, YENİ BİR ÇERÇEVE ORTAYA KOYDUK'

Geçtiğimiz günlerde alkolle ilgili de bir yasa çıkarttık. Biz alkolü mü yasakladık, hayır biz bir tercih ve yeni bir çerçeve ortaya koyduk. Okullara 100 metre mesafede alkol satışı olmayacak. Camilere mabetlere 100 metre mesafede alkol satışı olmayacak.

Dedik ki, bundan böyle alkol satışı akşam saat 22.00 sabah 06.00 bu arada yapılamayacak. Benzin istasyonlarından alkol satışı yapılamayacak. Aynı şekilde belli bir yaş altındakilere satış yapılamayacak. Buna benzer başka şeyler. Bunu farklı yerlere çekiyorlar. İfadelerimizden sağolsun, esinlenler oluyor. Bu şekilde yetişecekler.

'MEMNUNUM, GÜNDEM OLUŞUYOR'

Bir başbakan konuşuyorsa, oradan bir şeyler almaları gerekiyor. Böyle bir şey aldıkları için de memnum, çünkü gündem oluşuyor. Bir başbakan gündem oluşturmuyorsa o görevde bulunmasın zaten. Bu da bizi geleceğe yönelik gayet güzel bir hedefe doğru taşıyor.

Hiç kimse kusura bakmasın bizim için esas olan milletimizin tamamının menfaatidir. Sırf birilerinin keyfi bozulacak diye milletimizin tamamının geleceğini korumaya yönelik adımlar atmaktan geri durmayacağız.'
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA