Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevsimsel depresyonla başedin
04 Mart 2013 Pazartesi 12:07

Mevsimsel depresyonla başedin

Güneş ışığının azalmasıyla birlikte, duygu durumunda değişiklik ortaya çıkabiliyor. Peki, bunu önlemek için neler yapmalı?

"Bütün kışı hasta geçiriyorum, kendimi yorgun, halsiz ve mutsuz hissediyorum" diyenleri Medical Park Uşak Hastanesi'den psikolog Zeynep Yeşilkaya, mevsimsel depresyon konusunda bilgilendiriyor:

Kış aylarında değişen havayla birlikte sabah uyanmakta güçlük, enerji kaybı, yorgun ve bitkin uyanma, konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve karamsarlık gibi belirtilerin mevsimsel bir depresyonun habercisi olabilmekte. Mevsimsel depresyon Eylül, Ekim aylarında başlıyor ve Nisan ayı bitimine kadar devam edebiliyor. Daha önce depresyon tanısı olanlarda sonbahar ve kış aylarında depresyonun tekrarlama veya şiddetlenme ihtimalinin de artıyor. Mevsimsel depresyonda olduğunu fark edip gerekli önlemleri almadığınız taktirde ağır rahatsızlıklara neden olabilir ve dikkate alınması gereken bir sendrom olan tükenmişlik sendromunu tetikleyebilir.

Mevsimsel depresyon kimlerde görülür?

Mevsimsel depresyon, kişilerde duygusal, davranışsal, zihinsel ve bedensel olarak bir takım belirtilerle kendini gösterir. En dikkat çekici belirtileri mutsuz olma, çökkün duygu durumu, endişe, günlük işlerde ilgi kaybı, uyku düzeninde bozulma, iştah kaybı ya da iştahta artış, enerjide azalma, güvensizlik, değersizlik ve suçluluk duyguları, kararsızlık, dikkat eksikliği ve konsantre olmada güçlük çekmedir.

Bahsedilen fiziki ve ruhsal belirtilerin en az beşini hissediyorsanız uzman desteği almalısınız. Mevsimsel depresyon sadece insanlara özgü bir durum da değildir, doğadaki tüm canlıların yeni bir mevsime geçerken yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişim dönemidir. Özellikle bazı hayvanlar bu durgunluk dönemini kış uykusuna yatarak sona erdiriyor.

Alınacak önlemler neler?

Mevsimsel depresyona karşı korunmada dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar:

* Yaşamınızı düzenli ve öngörülebilir bir yaşam şekline dönüştürün,

* Hava güneşli olmasa da sabah veya öğlen saatlerinde 25-30 dakika dışarıda yürüyüş yaparak güneş ışığından faydalanın,

* Düzenli olarak spor yapın, sağlıklı beslenin ve bol bol su içmeye çalışın,

* Kendinizi sabah yataktan erken kalkmaya isteklendirin,

* Yaşamınıza dair yeni hedefler ve yeni planlar yapın,

* Vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri almaya çalışın.

Unutmayın!

Depresyonun her biçimi ciddi olabilir. Şayet ki herhangi bir şekilde depresyon belirtilerini kendinizde olduğunu hissediyor ve ya yaşıyorsanız klinik pratiğinde tedavi olmalısınız. Depresyon tedavisinin ertelenmesi hastalığın boyutunun önemli ölçüde artıracağını unutmamak gerekir…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA