Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Migren kapıyı çalarsa
23 Mayıs 2013 Perşembe 10:08

Migren kapıyı çalarsa

Kadınlarda daha sık görülen migreni ihmal ediyor, doktora gitmiyor, tavsiye üzerine ilaç kullanarak ağrının artmasına neden oluyoruz


Mİgren aynı zamanda vasküler baş ağrısı yani kafa içindeki damarların neden olduğu ağrı olarak da bilinir. Migrenin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak baştaki kan damarlarının katkısı olduğuna dair belirtiler vardır. Migren genellikle sabah erken saatlerde veya gün içinde başın bir yanında yoğun bir ağrı ile başlar ve daha sonra diğer yana da yayılabilir.

KRİZ GELİYOR
Tek bir yandan ya da tüm başta yaygın olarak başlayan ağrı birkaç dakika ile bir- iki saat arasında ciddi doruklara ulaşır ve tedavi edilmezse saatlerce hatta iki güne kadar sürebilir. Krizlerin geliş sıklığı her günden birkaç ayda bire kadar değişebilir. Migren krizlerine bulantı ve kusma da eşlik edebilir.

BAŞ DÖNMESİ
Başağrısı başlamadan saatler önce kendinizi enerji dolu, susamış, tatlıya karşı iştahlı, uykulu, tedirgin veya depresif hissedebilirsiniz.
Ağrı başlamadan yaklaşık 20 dakika önce parlak ışık, kırıklı çizgiler görmek, baş dönmesi veya vücudun bir tarafında uyuşukluk hissetmek gibi nörolojik belirtiler baş gösterir.

HAFTA SONU MİGRENİ
Migren, çocukluk, ergenlik ya da genç erişkinlik çağlarında başlayıp yaş ilerledikçe sıklık ve yoğunluk açısından giderek azalma gösterir. Erkeklere oranla, kadınlarda 3 kat daha fazla görülür. Gebelik sırasında krizlerde gerileme eğilimi vardır. Migrenin biyolojik nedenleri bilinmemekle birlikte ortaya çıkaran unsurlar tespit edilmiştir. Uzun bir süre zorlu çalışmadan sonra dinlenme sırasında gelen türüne hafta sonu migreni denir. Stres, adet öncesi değişimler, alkol tüketimi bazı kişilerde migrene sebep olabilir. Bazı yiyecekler de krizlerin ortaya çıkmasını sağlayabildiği gibi krizin daha şiddetli olmasına yol açabilir.

YİYECEKLER ETKİLİ
Bu yiyecekler arasında kırmızı şarap, çikolata, yıllanmış peynirler, süt, tavuk ciğeri, salam, sosis sayılabilir. Tedavi ile krizlerin sıklığını ve yoğunluğunu azaltmak mümkündür. Ancak gelişigüzel ilaçlar içmek ağrıları daha da şiddetlendirebilir. Bu yüzden uzman kontrolünde ilaç kullanmalısınız.
 

Alınabilecek önlemler
Migren krizini harekete geçiren peynir çikolata gibi yiyeceklerden uzak durun veya bunları sınırlı şekilde tüketin. Gereğinden fazla uyumayın.
Krizleri neyin başlattığını not edin. Bazı kişiler için gevşeme yöntemlerinin yararlı olduğunu unutmayın.
Ayda iki defadan fazla migren krizi geçiriyorsanız ve ağrılar çok uzun sürüyorsa mutlaka ciddiye alın ve bir uzmana danışın. Tavsiye üzerine ilaç içmek de doğru değildir.
Çalışmalarınız sırasında kendinizi fazla zorlamayın. Ara vermeye ve dinlenmeye gayret edin.
Başa soğuk kompres uygulamak, masaj, loş ışıklı bir yerde dinlenmek iyi gelecektir.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA