Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Milli Takım neden yeniliyor?

15 Kasım 2014 Cumartesi 10:50

Türk Milli Futbol Takımı, Aziz Yıldırım’ın deyişi ile gelenden dört, gidenden üç yiyor.

Bu takım, son yirmi yılda hiç böyle olmamıştı.

İyi de niçin?

Futbolcular mı yeteneksiz?

Teknik Direktör Fatih Terim mi bu işi bilmiyor?

Bu konu son yıllarda durmadan tartışılıyor; daha da tartışılacak…

Milli Takım’ı oluşturan futbolcuların, oynadıkları kulüpteki başarıları ile Milli Takım’daki performanslarını karşılaştırın. O zaman şu gerçeği göreceksiniz: Bizim milli futbolcular, Milli Takım’da, kulüplerindeki gibi candan oynamıyorlar.

Sebebi ne? Bunlar kasten mi yapıyorlar?

Hayır!

TÜRKLÜK BİLİNCİ YOK EDİLDİ

Sebebi çok açıktır: AKP iktidarı on sene boyunca, inatçı biçimde gençliğimizi Türk kimliğinden uzaklaştırma politikası uyguladı. Türk olmayı, kötü gösterdi. Türk olmak nerede ise suçlu olmak düzeyine indirgendi. Türk olduğunu söyleyenlere faşist veya ırkçı gözüyle bakılmaya başlandı. Böylece gençlerimizin içindeki  millî (ulusal) kimlik yok edildi.

Bu durum sporcularımızı ve elbette futbolcularımızı da etkiledi.  Onlar önceleri “Türk Milli Takımı”nın oyuncaları idiler. Türk Milleti’nin şanını ve şerefini de düşünerek oynuyorlardı. Bu yüzden sahaya çıktıklarında kulüp performansını aşan bir çabanın içinde oluyorlardı.

Şimdi niçin oynasınlar ki?

Onları kamçılayan Türklük bilinci yok edilirken bizim futbolcuların oynadığı takımlarda milli kimlik bütün gücüyle yaşıyor. Arnavut, “Önce Arnavut sonra Müslüman’ım!” diyor.  Alman da “Önce ve her zaman Alman’ım!” diyor. Fransız futbolcu, “Fransızlığımla gurur duyuyorum!” diye konuşuyor.

Peki soruyorum size: Bizim futbolculardan hangisi, “Ben Türküm, bununla gurur duyuyorum. Sahaya çıktığım zaman Türk milletinin gözü üstümdeymiş gibi oynuyorum!” diyor?

Hiçbirisi…

Belki bu gençlerin içinde o duygu var ama bu duyguyu siyasi güç kullanarak öyle bir baskı altına aldılar ki artık o gücü devreye sokamıyorlar.

Milli duygu, sporcunun yedek enerji deposudur.

AKP iktidarı, dine hizmet ediyormuş görüntüsü ile her yeri El Kaideci veya IŞİD’ci yetiştirecek bir atmosfere sokarak, futbolcularımızın içindeki Türklük ateşini söndürdü.

O duygusu elinden alınan futbolcu neden oynasın ki?

Para için mi? Zaten iyi para kazanıyor… Hava atmak için mi? Zaten bütün gözler üzerinde…

Kimse bu futbolculara kızmasın. AKP iktidarı onların içindeki enerjinin üstüne gericilik katranı döküp söndürdü.

Futbolcularımızı Atatürk genci haline getirmez iseniz, onlara, tarihe yön vermiş büyük bir milletin çocukları olduğu duygusunu yerleştirmezseniz, başlarına Fatih Terim”i değil Pep Guardialo’yu getirseniz sonuç değişmez.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA