Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırda askeri darbe
04 Temmuz 2013 Perşembe 01:08

Mısır'da askeri darbe

Ordunun Mursi'ye verdiği 48 saatlik sürenin dolmasının ardından asker yönetime el koydu.

Mısır ordusu adına açıklama yapan Genelkurmay Başkanı Sissi, 'amacımız barış ve istikrarı sağlamaktır' dedi. Genelkurmay Başkanı ayrıca Anayasa'nın askıya alınacağını ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını söyledi.

HALKA ÇAĞRI YAPTI: DARBEYE DİRENİN

Mursi ise darbeyi reddetti ve yaptığı açıklamada 'Cumhurbaşkanı ve ordunun komutanıyım' dedi.Ayrıca, halka çağrıda da bulunan Mursi, 'Mısırlılar darbeye barışçıl bir şekilde direnmelidir' dedi.Cumhurbaşkanı Mursi’ye verilen sürenin bitmesinin ardından, Mısır Ordusu'ndan beklenen açıklama geldi. Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sissi yaptığı açıklamada, yaptıkları çağrıya cevap alamadıklarını belirtirken, anayasayı geçici olarak askıya aldıklarını, teknokrat bir geçici yönetim oluşturacaklarını ifade etti. Sissi varılacak uzlaşma sonrası ülkede seçime gidileceğini söyledi. 


Mısır'da ordu adına açıklama yapan Genelkurmay Başkanı Adülfettah el Sissi anayasayı askıya aldıklarını ve teknokrat bir yönetim oluşturacaklarını ifade etti. Uzlaşma sonrası ülkede seçime gidileceğini belirten Sissi şöyle konuştu: 

"Bu bir sivil sorumluluktur. Taleplerinin karşılanmamasıdır. Askeri güçler tarafından algılanan budur. Mesajın algılanması gerekirr. Politik anlamda güvenin telkin edilmesi gerekir. Mısır askeri güçleri geçtiğimiz ay boyunca doğrudan dolaylı durumu değerlendirebilmek için Mısır ordusu, ulusal uzlaşmayı başarmak için çalıştı. Yaptığımız uzlaşma çağrıları Başkanlık tarafından reddedildi. Ulusal bir uzlaşma isteğimiz var. Başkan'ın dün yaptığı açıklama 48 saatlik ültimatom bu kitlelerin taleplerini karşılamamıştır. Askeri güçlerin görevi üstlenmesi gerekir. İstikrar ve güven içinde ulusal uzlaşma istiyoruz. Erken seçimin açıklanması gerekmektedir. Yeni başkan seçilene kadar ara bir hükümetin oluşturulması gerekir. Karararnameler çıkarılmalı. Yeni başkan seçilene kadar teknokrat bir hükümet oluşturulmalı. Mısır askeri kuvvetleri ayakta duracaktır. Güvenlik Bakanlığı ile iletişim içinde olacaktır. Süreç içinde huzur ve barış ortamı için, polis ve yargı kendini adamıştır. Halkların güvenliğini sağlamak için buna adamıştır ve bunun savunmasını yapmaktadır."

EL EZHER ŞEYHİ EL TAYYİP DARBE KÜRSÜSÜNE ÇIKAN 2'NCİ İSİM OLDU

MISIR'da darbe açıklamasının yapıldığı kürsüye yönetime el koyduklarını belirten General Sisi'den hemen sonra El Ezher Şeyhi El Tayyip çıktı. 

Demokrasi kazanacak mı? Gün boyunca dünyada bu sorunun cevabı beklendi. Gözler Mısır'dan, Kahire'deki meydanlardan hiç ayrılmadı. Darbe açıklamasını ise saat 22.00 sıralarında Milli Savunma Bakanı Abdülfettah Es Sisi yaptı. 

Darbe kürsüsüne gelen ikinci isim ise El Ezher Şeyhi Ahmed El Tayyip oldu. Fıkıh kaidesi uyarınca erken seçimi desteklediğini belirten Tayyib, "Mısır şimdi iki seçenekle karşı karşıyadır, tatlısı dahi acıdır" dedi. Konuşmasına Mısır halkını selamlayarak başlayan ve ve dua ederek bitiren Tayyip özetle şunları söyledi: 

"Büyük Mısır halkı Selamun aleyküm. Toplantıda net bir şekilde belli oldu ki, iki seçenek Mısır’ın önündedir; şimdi en tatlısı dahi acıdır ve en tehlikelisi Mısır'da halkın çatışmasıdır ve toprağına temiz kanların akmasıdır. O yüzden ve islam şeriatı yasasına dayanarak Mısır halkını bu politik çıkmazdan çıkarmak için daha az zararlı seçeneği seçmek dini vecibedir. Rejime karşı çıkanlarla, rejimin devam etmesini talep eden iki taraf ödün vermek istemiyor, sözünden geri adım atmıyor. Tüm bunlardan dolayı toplantıda alınan kararı destekledim; O da erken başkanlık seçimlerinin yapılmasıdır ve yüce Mısır yargısı ile silahlı kuvvetleri ve polisinin şeffaflığının teminatını verebileceği seçim sandığına gidilmesidir. Allah'tan dileğim bu seçenek, bu görüş ve planla aynı topraklarda yaşayan iki farklı görüşlü grubun uzlaşması sağlanır." 

Tayyip'ten sonra ise Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği Tovadoros, liberal ve sol partilerin oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi sözcüsü, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanlığı döneminde dünyanın tanıdığı Baradey aynı kürsüyü paylaştı. 

MÜSLÜMAN KARDEŞLER: SOKAKLARDA KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ 

Müslüman Kardeşler Yöneticisi Dr. Eşref Abdülgaffar, Mısır'daki askeri darbeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Darbenin genel olmadığını söyleyen Abdülgaffar, "Muhalefetin yaptığı bir devrim olabilir. Genel bir devrimden bahsedilmez. Biz her türlü şiddete karşıyız. Sokaklarda kalmaya devam edeceğiz. Bu ortamın geriye dönmesi için çalışacağız. Demokrasiden bahsediyorsak, askeri darbeyi kabul edemeyiz. Demokrasi dışı bir şey " dedi. 

"KANUNLAR İŞLEYEMEZ OLUYOR" 

Mahkamelerin olması gerektiği gibi çalışmadığını savunan, Abdülgaffar, "Yasal şekilde seçilmiş bir kişinin, dün yaptığı konuşmanın bir kısmı farklı şekilde yansıtılıyor. Askeri sistem kendisini sistemin içindeyken, sistemin üstüne sokmak istiyor. Halkın isteklerini karşılamak değil amaçları. Şu aşamada anayasayı askıya almış durumdular. Kanunlar işleyemez oluyor. Başkan'ın nerede olduğu hiç bir şekilde söylenmiyor. İnsanlar çok sinirli protestolar yapıyorlar. Normal konuma geri dönmek istiyorlar. Başkan'ın da söylediği gibi bir anlaşmaya varılması hiç kimse bunu kabul etmedi. Bakanlık yoğun bir şekilde çalışıyor. Mahkemeler olması gerektiği şekilde çalışmıyor. Muhalefetin yaptığı bir devrim olabilir. Genel bir devrimden bahsedilmez" dedi. 

İç savaş olur mu? şeklindeki soruya Abdülgaffar, "Biz her türlü şiddete karşıyız. Sokaklarda kalmaya devam edeceğiz. Bu ortamın geriye dönmesi için çalışacağız. Demokrasiden bahsediyorsak, askeri darbeyi kabul edemeyiz. Demokrasi dışı bir şey. Asker ülkeyi savunur. Politik sürece katılmak, müdahale etmek gibi bir görevi yok" diye konuştu. 

"PROTESTOLARA DEVAM EDECEĞİZ" 

Abdülgaffar, "Bu protestolara devam edeceğiz. Bütün meydanlar dolu olacak. Bu koşulu kabul etmiyoruz. Başkanı sevmiyorsam gösteri yapacağım, asker gelip indirecek. Sonra yeni bir başkan gelecek aynı şeyler olacak. Bu bir kısır döngüye dönüşür" dedi. 

Yaşananları 'Arap Baharı' olarak görmenin doğru olabileceğini ifade eden Abdülgaffar, Haber Türk'e yaptığı açıklamasına "Arap Baharı diyebilirsiniz. Önümüzdeki süreçte bazı problemler olacaktır. 'Arap Baharı' yanlıştı denilecek. Eskiye dönülmek istenecektir" diyerek son verdi. 


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN MISIR AÇIKLAMASI


Türk Dışişleri Bakanlığı Mısır’daki gelişmelerle ilgili bir basın açıklaması yaptı. 

Açıklamada, "Türkiye, dost ve kardeş Mısır'ın istikrar ve güvenliğini, hem ülkemiz hem de bölge için hayati önemde görmektedir" denildi. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: 

"25 Ocak Devrimi olarak tarihe geçen Mısır Devrimi, Mısır halkının meşru taleplerini karşılamak için yapılmış ve Türkiye, onurlu Mısır halkının bu özgür iradesini desteklemiştir. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde Mısır halkı özgürlük, adalet, demokrasi, istikrar ve ekonomik kalkınma için büyük bir mücadele vermiş, bunun için seçimlere gitmiş, meclisini ve Cumhurbaşkanını seçmiştir. Demokratik kurallar içerisinde atılan bu adımlar Mısır halkının büyük kazanımları olmuştur. Bu kazanımların üzerine inşa edilecek ulusal uzlaşı siyaseti, Mısır’ın daha aydınlık ve müreffeh günlere yürümesine imkan sağlayacaktır. Bugün gelinen noktada, farklı görüşlere sahip gruplar arasında meydana gelen ve can kaybının da yaşandığı olaylardan derin üzüntü duymaktayız. Olaylar sırasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Son günlerde yaşanan hadiseler, Mısır Devriminin büyük ve tarihi kazanımlarına gölge düşürmemelidir. Bütün taraflar, Mısır’ın birlik ve beraberliğini, demokratik kurumlarını, istikrarını ve ekonomik kalkınmasını desteklemek ve güçlendirmek için çaba sarf etmeli ve her tür şiddetten, provokasyondan uzak durmalıdır. Demokratik mekanizmaların işletildiği bir ortamda siyasi ve ekonomik sorunlara diyalog yoluyla çözüm bulmak her zaman mümkündür. Bütün demokrasilerde seçimle iş başına gelen yöneticilerin yine seçimle görevden ayrıldığı, evrensel bir gerçektir. Mısır halkı ve yönetimi, mevcut krizi aşmak için yine demokratik kurallar çerçevesinde bir yol haritası belirleyebilecek kudrettedir. Anayasal meşruiyet içerisinde kalınarak Mısır halkının iradesine saygı duyulması, Mısır’daki demokratik sistemi güçlendirecektir. "

Açıklamada, Mısır’da tüm taraflara şiddetten kaçınma, hukukun üstünlüğüne saygı duyulması ve teenni ile hareket edilmesin dileğinde bulunurken, "Ortaya çıkan gerginliğin giderilmesi ve yaşanan olayların bir an önce sonlandırılabilmesi için anayasal demokrasi zemininde karşılıklı anlayış ve diyalog yoluyla toplumsal uzlaşı sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Mısır bunu başaracak kültüre, iradeye ve birikime sahiptir. Uzun bir tarihe ve köklü bir devlet geleneğine sahip olan Mısır’ın içinde bulunduğu güçlükleri geride bırakarak, tüm kurumlarıyla, demokrasi ve hukuk devletinin kurallarını uygulamak suretiyle müreffeh yeni bir Mısır inşa edeceğine, bu suretle, bölgede de ilham kaynağı olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Dün olduğu gibi bugün de Türkiye, dost ve kardeş Mısır’ın yanında olmaya ve Mısır’ın siyasi istikrarına, birlik ve beraberliğine ve ekonomik kalkınmasına destek vermeye devam edecektir" denildi.


AMERİKA’DAN İTİDAL ÇAĞRISI

Amerikan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada tarafların şiddeti azaltmak için diyalog kurma yolunda adım atmaları çağrısında bulunuldu. Ayrıca Pentagon’dan yapılan açıklamada Amerika Savunma Bakanı Chuck Hegel’in geçen hafta Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Açıklamada görüşmenin detayıyla ilgili bilgi verilmedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA