Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Motosiklet satışları yüzde 9 arttı
03 Haziran 2013 Pazartesi 10:01

Motosiklet satışları yüzde 9 arttı

Motosiklet satışları bu yılın ilk üç ayında yüzde 9.15’lik artış gösterdi.

Motosiklet satışları bu yılın ilk üç ayında yüzde 9.15’lik artış gösterdi. Satışlardaki artışa sevindiklerini fakat motosikletin bireysel ulaşımda hala çok fazla tercih edilmediğini söyleyen MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “Motosiklet kullanımının artmasıyla özellikle büyük şehirlerde trafik sorunu azalır” dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre motosiklet satışları bu yılın ilk üç ayında yüzde 9.15 artış göstererek 28 bin 264 adede yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 26 bin 224 adette kalmıştı. Satışlardaki artışa rağmen motosikletin bireysel ulaşımda çok fazla tercih edilmediğinin görüldüğünü söyleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, “Oysa bir otomobilin üçte biri kadar yakıt tüketen ve yine otomobilin üçte biri kadar yer kaplayan motosiklet ulaşım süresini de neredeyse yarı yarıya azaltıyor. Motosiklet kullanımının artmasıyla özellikle büyük şehirlerde trafik sorunu azalır” dedi.

En fazla satış İstanbul’da

TUİK’in verilerine göre Ocak-Şubat-Mart aylarında 4 bin 406 adet ile en fazla motosiklet satışı İstanbul’da gerçekleşirken onu 2 bin 284 adetle Antalya, 2 bin 101 adetle de İzmir izledi. MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “Bu adetler nüfus sayısıyla karşılaştırıldığında görününüm değişiyor. Nüfus yoğunluğuna göre en fazla motosiklet satın alan iller sırasıyla (her 100 bin kişiye düşen adet) 15.8 adet ile Muğla, 10.9 adet ile Antalya, 10.4 adet ile Manisa, 10.1 adet ile Aydın ve 9.8 adet ile Hatay” diye konuştu. Başarı Erbaş, bu sıralamada İstanbul’un 3.1 adet ile 12’inci, İzmir’in 5.2 adet ile 10’uncu, Ankara’nınsa 14’üncü olduğunu açıkladı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA