Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müebbet hapislere tepki
19 Mart 2013 Salı 14:17

Müebbet hapislere tepki

Ergenekon savcısının 64 müebbet istediği esas hakkında mütalaası Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi.

İşçi Partisi Antalya İl Başkanlığı, Ergenekon davasında savcının mütalaasını protesto için saat 12.30'da Kapalı Yol havuz başında eylem yaptı. Kararın zaten davanın başladığı 5 yıl öncesinde verildiğini iddia eden grup, Ergenekon savcılarının Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni hedef aldığını söyledi. Ellerinde 'BOP da AKP de duvarlarınız da yıkılacak. Türk milleti Ergenekon'dan çıkacak' yazılı pankart taşıyan ve haklarında ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istenen sanıkların fotoğraflarını taşıyan grup adına basına açıklamayı, İşçi Partisi Antalya İl Başkanı Bilal Şimşir yaptı. 

Türkiye'nin Atatürkçülerinden oluşan 62 kişiye savcıların müebbet hapis talep ettiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan Şimşir, şöyle dedi: "20 askerimizi kurşuna dizen Şemdin Sakık tanık, TSK komutanları sanık olmuştur. Apo için açılım politikaları hayata geçirilerek dışarı çıkarılmak istenirken, vatanseverler zindana kapatılacak. ABD Başkanı Bush'tan aldıkları talimatla AKP'nin kurduğu özel mahkemeler eliyle Türk Milletini bölmeyi, vatanı parçalamayı amaçlanmaktadır. Okunan mütalaa korkunun itirafıdır. Korkunun ecele faydası olmamıştır. Korkuları milletimizle ordumuzun birlikteliğidir. Korktukları başlarına gelecek, o duvarların arasında ecellerini bekleyeceklerdir. Çünkü büyük milletimiz ayağa kalkmış, önderlerini bulmuş, örgütünü görmüş ve emin adımlarla yıkılan devrimi yeniden inşa etmeye başlamıştır."

GENELKURMAY'I SESSİZ KALMAKLA SUÇLADI

Bilal Şimşir, Ergenekon davası sürecinde Genelkurmay Başkanlığı'nı sessiz kalmakla suçladı. Şimşir, "Bu süreçte siyasi partilerin, hükümetin sessiz kalmasını anlarım. Ancak kendi askerlerinin yargılandığı davada ordunun sessiz kalmasını anlayamıyoruz. Şimdi bu sessizliği protesto için Antalya Orduevi'ne gidiyoruz" diye konuştu. Şimşir'in konuşmasının ardından grup, Antalya Orduevi'ne yürüdü. Yaklaşık 1000 kişilik grup, orduevi karşısında 'Hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diye slogan attı. Grup daha sonra dağıldı.

denizli.jpg

GERGİNLİK YAŞANDI

DENİZLİ'de, Ergenekon Davası'nın mütalaasına tepki için eylem yapan grup, pankartlarla slogan atarak yürümek isteyince, polisle kısa süreli gerginlik yaşandı. İşçi Partisi (İP) Denizli İl Örgütü ile Türkiye Gençlik Birliği (TGB) İl Temsilciliği'nin organize ettiği eyleme Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Altı Nokta Körler Derneği de destek verdi. Bayramyeri Meydanı'nda toplanan yaklaşık 400 kişi adına açıklama yapan İP İl Başkanı İbrahim Kasapoğlu, "Silivri zindanlarını yıkacağız. Cesaret, cesaret diyoruz. Şimdi direniş zamanıdır" dedi. Daha sonra 'Silivri zindanları yıkılacak', 'Hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Yurtseverlere müebbet, bölücülerle muhabbet' sloganları atan grup ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla yürümek istedi. Ancak polis gruba engel oldu. Grupla polis yetkilileri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Yapılan görüşmelerin ardından, polis, eyleme katılanların, küçük gruplar halinde, slogan atmadan yürümesine izin verdi. Bir süre yürüyen gruplar daha sonra dağıldı.

ŞARKILARLA PROTESTO

TÜRKİYE Gençlik Birliği (TGB) Kastamonu İl Temsilciliği üyeleri, Ergenekon Davası'nda savcının açıkladığı mütalaada sanıklar hakkında istenilen cezaları, yaklaşık 30 kişi besteledikleri şarkılarla protesto etti.Nasrullah Meydanı'nda toplanan TGB Kastamonu İl Temsilciliği üyelerine bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri de destek verdi. Grup adına açıklamalarda bulunan TGB İl Sorumlusu Cüneyt Altun, yapılanların insan hakları ve hukuk kuralları ile bağdaşmadığını söyledi. Altun, "Hukuksuzluğun hukuk olduğu, yalanın ve iftiranın kanıtlanmasına rağmen delil olduğu bu davanın hiçbir geçerliliği yoktur. Yurtseverlerin tutsak edildiği bu dava milletin gözünde çökeli çok olmuştur" dedi. İktidarlarının ve verdikleri hükümlerinin gayri meşru olduğunu ifade eden TGB İl Başkanı Altun, hükümetin buyurduğu fermanların iktidarlarının süresi kadar olduğunu söyledi. Sık sık hükümet aleyhinde slogan atan gençlik birliği üyeleri, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA