Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mursi ev hapsinde, Mansur yemin etti
04 Temmuz 2013 Perşembe 13:04

Mursi ev hapsinde, Mansur yemin etti

Mısır'da Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin yerine geçici cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Mısır'ın yeni geçici lideri 68 yaşındaki Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur oldu. Mansur da, bugün yüksek mahkemede düzenlenen törenle yemin etti ve hukuk düzenini korumak için çaba harcayacağını vurguladı.

Mansur'un yerini aldığı Mursi'nin ise ev hapsinde olduğu bildiriliyor. BBC'ye konuşan Müslüman Kardeşler sözcüsü Cihad el Haddad, Mursi'nin ev hapsinde tutulduğunu doğruladı, "tüm cumhurbaşkanlığı yetkililerinin" de gözaltına alındığını söyledi.

General Abdülfettah el Sisi ise, ordunun ''iktidara gelmek ya da saltanat sürmek'' gibi bir hevesinin olmadığını ''halkın çıkarlarına hizmet etmek ve devrimi korumak için'' müdahale ettiğini söyledi.

General Sisi, anayasanın geçici olarak askıya alındığını ve yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar hükümetin başına geçici bir ismin getirildiğini söyledi.

Sisi, bir teknokrat hükümetinin kurulacağını, Anayasa Mahkemesi'nin de yeni cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yapacağını da vurguladı.

Gösterilerin başlamasından bu yana 10'u ordunun açıklamasından sonra olmak üzere en az 50 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

'Barışçıl yolla direniş'

Açıklamanın ardından Müslüman Kardeşler'in önde gelen liderlerinin gözaltına alındığı, harekete ait televizyon kanalında yayının durduğu belirtiliyor.

Güvenlik güçlerinin El Cezire'nin ülkedeki TV kanalı Mubasher Misr'a da baskın yaparak kanalın bazı çalışanlarını gözaltına aldığı bildiriliyor.

Müslüman Kardeşler sözcülerinden Cihad el Haddad, Twitter hesabından Mursi'nin askeri bir tesiste gözaltında bulunduğunu duyurdu.

Mısır'ın en üst düzey Sünni din adamı, El Ezher Şeyhi, devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ordunun ve diğerlerinin ehveni şeri seçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Müslüman Kardeşler hareketinin üst düzey liderlerinden Muhammed el Biltaci, Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasından kısa süre önce Mısır ordusunun Kahire sokaklarını kontrol altına almasına karşı barışçıl yolla direneceklerini söyledi.

El Cezire televizyonunun canlı yayınında konuşan El Biltaci, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin geçen yılki adil seçim sonucunda 4 yıllığına göreve geldiğini hatırlattı.

El Biltaci, "Genelkurmay Başkanı, Başkomutanı olan Cumhurbaşkanı'na ültimatom veriyor! Bu seçilmiş Cumhurbaşkanı'na karşı bir darbedir" diye konuştu.

Muhabirin, "tanklara karşı koyup koymayacakları" sorusuna, gösteri yapan Mursi yanlılarını işaret ederek yanıt veren El Biltaci şöyle konuştu: "Kahire'nin kalbindeki bu resmi görüyorsunuz. Biz kimseye saldırmadık; genel merkezimiz, liderlerimiz saldırıya uğradı, taraftarlarımız hedef alındı ve öldürüldü ama biz karşılık vermedik. Bu insanlar burada Cumhurbaşkanı'nı savunmayı sürdürecek."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA