Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa bizim kahramanımız
02 Mart 2013 Cumartesi 13:50

Mustafa bizim kahramanımız

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, büyükelçiliğe düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren Türk güvenlikçinin ailesini ziyaret etti

 

Türkiye’ye gelen Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry, elçilik saldırısında ölen Türk güvenlikçiyi bu sözlerle andı

Dün Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ayağının tozuyla Büyükelçilik’teki saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu’yu anma törenine katıldı. John Kerry, Akarsu’nun ailesine Amerikan bayrağı ve madalya verdi...

Bakan olmasının ardından çıktığı tur kapsamında ilk kez Türkiye’yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ilk iş olarak Esenboğa Havalimanı’ndan ABD Büyükelçiliği’ne geçti ve burada 1 Şubat’taki terörist saldırıda hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu için düzenlenen törene katıldı. Akarsu’nun eşi ve çocukları ile bazı akrabalarının da katıldığı Büyükelçiliğin bahçesinde yapılan törende Büyükelçi Francis Ricciardone, büyükelçilik çalışanları ve aileleri yer aldı. Kerry törende, Akarsu’nun gösterdiği kahramanlık dolayısıyla eşi Yasemin ve çocukları Sami ile Hilal’e Beyaz Saray tarafından çok az kişiye verilen “Thomas Jefferson Star” madalyonunu takdim etti. Amerikan halkı, Başkan Barack Obama ve yönetiminin taziyelerini getirdiğini aktardı. Kerry, Akarsu ailesine Türkçe olarak “Başınız sağ olsun” dedi ve şunları söyledi:Hepimizin gurur kaynağı

“Mustafa’nın ani kaybının yasını hala tutuyoruz. O bizim için hayatını kaybetti. Bu kapıları 20 yıldan fazla korudu. Sadece korumakla kalmadı, aynı zamanda kimseye boyun eğmedi. Mustafa, hem Türk halkının hem de Amerikan halkının gurur kaynağı oldu. Terörizm korkusu bu kapılara geldiğinde, Mustafa ve arkadaşları kahramanca hareket etti ve cesaretleriyle hayat kurtardı. Mustafa Akarsu’nun bu kapıda hayatını kaybettiği gün, benim de bakanlıkta ilk günümdü.”

‘Yarı Amerikalı’ydı

“Göreve başlarken yemin ettiğimde bu trajedi aklımda ve kalbimdeydi. Meslektaşınız Mustafa hayaller kuran biriydi. Ankara’daki hayatını ve işini sevdiği kadar geleceği de sürekli düşünüyordu. Çocuklarına ABD’de eğitim fırsatı verme imkanı istiyordu. Mustafa bu planlarında o kadar istekliydi ki, bana söylendiğine göre arkadaşları ona bir lakap da takmışlardı. (Türkçe olarak) ‘Yarı Amerikalı’. Bugün onun bu hayalini gerçekleştirmek bizim görevimiz.”
 


Kızılderili kabileler için hazırlandı

ABD’nin 3’üncü Başkanı olan Thomas Jefferson, 18’inci yüzyılda kızılderili kabileleriyle barışçıl ilişkiler sürdürmek için bu madalyayı yaptırdı. Bir yüzünde başkanın adı, diğer yüzünde ise “barış ve dostluk” yazan madalya günümüzde, ABD için konsolosluk hizmetlerinde çalışırken ölenlere veriliyor.

O gün çalışan görevlilere ödül

Kerry törende ayrıca, patlamada Mustafa Akarsu ile birlikte aynı kapıda görev yapan diğer güvenlik görevlileri Tuncay Avcı ve Şefik Soylu’ya da saldırıda olay yerinde bulunan gazeteci Didem Tuncay’ın hayatını kurtardıkları için “kahramanlık ödülü“ verdi.

Suriye ve İran dosyasıyla geldi

Kerry’nin, beraberinde başta Suriye olmak üzere İran, İsrail ve uluslararası terörizm dosyalarını getirdiği öğrenildi. Türkiye’ye konuşlandırılan Patriot bataryalarıyla ilgili temaslarda da bulunan Kerry’nin, Suriye’deki çatışmadan kaynaklanan potansiyel füze tehdidine yönelik NATO liderliğinde gösterilen çabaların da dahil olduğu ortak savunma işbirliği, İran, Türkiye-İsrail ilişkileri ve terörizme karşı ortak hareket konsepti üzerinde durduğu öğrenildi. Kerry, dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından kabul edildikten sonra Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüştü.
 


Kerry’ye keskin nişancı önlemi!

Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Büyükelçiliği’ne gelmeden önce Türk polisleri ile ABD güvenlik personeli çevreyi didik aradı. Büyükelçiliği gören yüksek noktalara keskin nişancılar yerleştirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA