Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mütalaa AiHMe gidiyor
19 Mart 2013 Salı 17:36

Mütalaa AiHM'e gidiyor

Ergenekon'da müebbet hapsi istenen Muammer Karabulut, AİHM'e başvurdu

Ergenekon iddianamesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılması istenen  tutuksuz sanıklardan Noel Baba Barış Konseyi'nin Başkanı Muammer Karabulut, mütalaayı Avrupa İnsan Hakları Mahkamesi'ne gönderdiklerini açıkladı. Karabulut,  dünyanın en uyduruk iddianamesi olarak nitelendirdiği mütaalayı, Avukatı aracılığıyla gönderdiğini söyledi. 

Ergenekon davasında savcıların hakkında 'yakalama' kararı talep ettiği sanıkların arasında yer alan Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Mumammer Karabulut, "Silivri'ye teslim olmak için valizini hazırladım. Ancak mahkeme heyeti bu talebi kabul etmedi. Bunun üzerine  valizimi tekrar boşalltım. Ben şu anda müebbet hapsi istenen bir sanığım. Ben 21 Şubat 2008'de gerçekleştirilen operasyonun 4'üncü dalgasında Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Emin Gürses, gazeteci Vedat Yenerer gibi isimlerle birlikte gözaltına alınmıştım. 25 Şubat'ta tutuklanıp 11 ay cezaevinde kaldım. 23 Ocak 2010'da tahliye oldum. Ben cezaevindeyken babam vefat etti.  Babamın vefatından  sonra tahliye edildim" dedi. 

Soruşturma kapsamında katıldığı 41 duruşmadan izlenimlerini 'Oyunun adı Kontra Ergenekon' olarak kitaplaştıran Karabulut, iddianamede Ergenekon terör örgütünün varlığının 29 ekim 1999'deki bir belgeye dayandırıldığını söyledi. Karabulut, "Güya böyle bir belge varmış. Bu belgeyi kim yazmış belli değil. Ama 1999'da güya varlığı belgelenin bu örgüt, bana 1995 yılında Noel Baba Vakfı'nı kurdurtmuş. Örgütün amaçlarını perdelemek için Noel baba vakfı kurulmuş. Bu iddianame  dünyanın en uydurma suç iddianamesi olarak tarihe geçecektir.  Barış için hayatını adayan birisinin terör örgütü üyeliği ile suçlanması ve mahkum edilmeye çalışılması anlaşılır gibi değil. Üstelik, 1995'de kurulan vakfı, 1999'da kurulduğu öne sürülen bir örgüt nasıl kurdurabilir" diye konuştu. Karabulut, avukatı aracılığıyla hazırlanan iddianameyi Avrupa İnsah Hakları Mahkemesi'ne de gönderdiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA