Burcu Özenç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burcu Özenç / Yazar

Ne ekersen, onu biçersin;

23 Mart 2016 Çarşamba 09:22

 

Zaman, öyle bir haindir ki yaşamla aramızda, “ne geçtiği fark edilir”, “ne yaşandığı”. Biz yaşanmışlıklarımızı anı diye biriktirirken, bir gün bir bakarız yeni anılar biriktirecek yerimiz ve enerjimiz kalmamış, bedenimiz yer çekimine yenik düşmüş.İşte bundan sonra insana, insan gerekir. “ Halden anlayacakduygudaşlık kurabilecek, “ilgilenmekten huzur duyacak.

Siz henüz enerji saçarken; soluğu kesilene nefes, yürümeye dermanı kalmayana adım, ölümü bekleyene hayat amacı olabiliyorsanız, sizinde geleceğinizde yanınızda yer alacak o omuz, büyüyor demektir. 

Yaşadığımız çağın en büyük bencilliği; çocuklara yalnızca kendi hayatlarının önemli olduğunun aşılanmasıdır. Önemli olanın insan hayatı olduğu gerçeği hiçe sayılarak, bireysellik ön plana çıkartılmaktadır. Sizden bir adım önce yaşamaya başlamış ve sizin ilginize ihtiyacı olan büyüklerinizi,kendinizden mahrum bırakırsanız, sizi örnek alacak çocuklarınızda, size hayatlarında yer açmayacaktır. Onlar da sizi, ağır bir yük olarak kabul edeceklerdir. Bayramlarda hatırlanan aile büyükleri ya da yaşlı ve bakım evlerinde unutulan insanlar olmasınlar diye,çocuklarınıza örnek olun. Keza herkes bir kalp taşır ama, bazılarında adı yürektir. 

Dünün bebekleri, bugünün gençleri, yarının yaşlılarıdır. Dünyanın yuvarlak olmasına en büyük kanıt, budur bence. Sizde döne döne ömrünüzü tüketiyorsunuz. Şimdi, tek başınıza nefes almanın lüksünü yaşarken, adım adım yaşlığa ilerliyorsunuz. 

Dünya toplumunda, sürekli olarak deneyim, tecrübe ve yaşanmışlıklarından faydalandığımız yaşlılarımıza; saygı, sevgi ve minnet duygularının dile getirilmesi için 1982 yılında “Dünya Sağlık Örgütü” tarafından 18-24 Mart tarihleri arası “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak ilan edilmiştir. Bizi bugünlere getiren, üzerimizde direk ya da dolaylı yollardan hakkı emeği geçmiş değerli büyüklerimizi hiç yalnız bırakmadan, üç neslinde bir arada sevgi, saygı ve hürmetle yaşadığı güzel günler ümidiyle.

“Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA