Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nefes de parmak izi gibi kullanılacak
04 Nisan 2013 Perşembe 19:11

Nefes de parmak izi gibi kullanılacak

Bilimadamları, verilen nefeste kişiye özel maddeler bulunduğunu tespit etti...

Bilim insanları verilen nefesteki maddelerin kişiye özel olduğunu ve "nefes izi"nin de parmak izi gibi kullanılabileceğini söylüyor.

Verilen nefeste, vücut kimyasının ürünleri olan atıklar bulunuyor. Ancak bu atıkların kişiye haslığı, ya da bir başka deyişle eşsizliği ilk kez saptandı.

İsviçre'de yapılan araştırmada, nefesin idrar ve kan tahlilleri gibi, tanı koymada da kullanılabileceği vurgulanıyor. 

Araştırmayı yapan ekibin Başkanı Renato Zenobi, "Nefesin şimdiye kadar tanı koymada neden kullanılmadığını anlamıyorum. Geleneksel Çin tıbbında, nabzınıza, dilinize ve nefesinizin kokusuna bakarlar. Kanseri büyük bir başarı oranıyla koklayabilen köpekler var. Ama köpekler size nefesinizde hangi maddelerin olduğunu söyleyemez" dedi. 

Daha önce yapılan çalışmalarda, akciğer enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin türü, hatta mide kanserinin bile nefesten anlaşılabileceği belirlenmişti. 

Ancak nefesteki maddelerin kişiye has olup olmadığı, gerçek ve her defasında tekrarlanan bir 'nefes izi' olup olmadığı bilinmiyordu. 

Profesör Zenobi, "Zamanla değişmeyen temel bir işaret olmalı. Eğer bu gün içinde ya da kahve ya da sigara içtikten sonra değişiyorsa, hiçbir değeri olmaz" diyor.

Araştırma ekibi, dokuz iş günü boyunca 11 gönüllüden dört farklı zamanda nefes örneği aldı.

Daha sonra bu örnekler, nefesteki kimyasal bileşenlerin kütlelerini ölçen spektrometre adlı bir cihaza konuldu.

Bu kütlelerden su buharı ve karbondioksit gibi bazılarının tüm deneklerde aynı olduğu görülürken, bazılarının kişiye özel olduğu ve deney sürecince değişmediği tespit edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA