Celal Demir / gazeteci/yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Celal Demir / gazeteci/yazar

NEREMİZ BÜYÜYORSA!

16 Aralık 2015 Çarşamba 15:13

 


‘Hane halkı’nın ne demek olduğunu eminim bilmeyeniniz yoktur. Aynı evde yaşayan 3- 4 ya da 5 kişilik aile… Tabi ki 76 milyon nüfuslu ülkemizde milyonlarca ‘hane’ ve ‘hane halkı’ var. 

Peki, ekonomik açıdan ele aldığımızda, Türkiye’deki ‘Hane Halkları’nın yüzde kaçı geçim sıkıntısıyla pençeleşiyor. Yüzde 46.2’sı…

Evet, bir araştırmaya göre, ülkemizdeki ‘hane halklarının’ yüzde 46.2’sının gelirleri, geçimlerini sağlamaya yetmiyor. Bu da küsuratlar bir yana, her 100 aileden 46’sı, maaş ya da gelirleri ile zorunlu giderlerini karşılayamadıkları için yardıma muhtaç bir yaşam sürüyor demektir.

Peki diyeceksiniz ki; Geriye kalan yaklaşık 54’lük bölüm çok mu kolay geçiniyor? Bana kalırsa hiç de öyle değil! Çünkü medyaya yansıyan verilere göre, ‘hane halkı’ olarak ‘kolay veya çok kolay’ geçindiklerini belirten ailelerin oranı yüzde 14…

İyi de ya geriye kalan yüzde 38’lik bölüm? Onlar da ‘orta düzeyde’ geçinebiliyor. Yani, zar-zor…

İşte bir Türkiye gerçeği daha!

Hal böyle iken, bazılarının iki de bir ekonomik açıdan gidişatın iyi, vatandaşların büyük bölümünün halinden memnun olduğunu söyleyip durması olacak şey değil. Türkiye’deki ‘hane halklarının’ yani ailelerin yüzde 46.2’si ellerine geçen para ile ihtiyaçlarını karşılayamıyor veya karşılamakta zorluk çekiyor beyler! 
Buna da ‘yoksulluk’ denir!

Ama iktidarın tüm üyelerine sorarsanız, ‘Türkiye büyüyor’..

Bütün demeçlerine bakın, ağız birliği etmiş gibi hepsinin ağzından şu kelimeler dökülüyor; ‘Türkiye büyüyor’..

Şimdi nereden çıktı bu ‘Türkiye Büyüyor’ safsatası anlamadım…

Ya, büyüyoruz da benim mi haberim yok. Hadi benim haberim yok, rakamlarla sabit 32 milyon işsiz aç ve gariban kişinin de mi haberi yok?...

 “Türkiye Büyüyor”…

Yaa, Allah aşkına söyleyin;

Bizim neremiz büyüyor?...

Bu nasıl büyüme ise…

Türkiye’de birilerinin söylediğinin aksine işsizlik azalmıyor, her geçen gün artıyor. Her gün kapanan firmaların işyerlerinin haddi hesabı yok. 

Peki, Türkiye’nin güllük gülistanlık olduğunu iddia edenler ne diyor?

İşsizlik hızla azalıyor.

Bu durumda kime inanacağımızı anlayamadık, rakamlara mı inanacağız yoksa ekabir takımının küflenmiş, nostaljik laflarına mı?..

Türkiye Büyüyor muş!…

Allah aşkına söyleyin!...

Bizim neremiz büyüyor?

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA