Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
New Yorkta Gezi eylemi
09 Haziran 2013 Pazar 13:19

New York'ta Gezi eylemi

Ünlü düşünür Chomsky'nin de katıldığı eylemde Türk ve Yunan bayrakları açıldı.

NEW York'ta, Taksim Gezi Parkı'nın yıkımına karşı başlatılan eylemlerde, göstericilere karşı polisin şiddete başvurup, göz yaşartıcı bomba, biber gazı, basınçlı su kullanmasını protesto eden gösteriler, Türk-Yunan dayanışmasına sahne oldu. 

Yunan asıllı Amerikalılar, ABD'nin NewYork kentinde, Zuccotti Park'ta, Türkler'in düzenlediği protesto gösterisine destek verdi. Polisin uyguladığı şiddeti kınayan ve hükümeti istifa etmeye çağıran sloganların atıldığı protesto gösterisi ardından, Wall Street yakınlarındaki Zuccotti Parktan, Union Meydanı'na kadar uzanan bir yürüyüş de düzenlendi. Birbirinden ilginç mesajlar içeren dövizlerin taşındığı, sloganların atıldığı gösteri ve yürüyüş eylemine, Amerikalı ünlü düşünür ve dilbilimci Noam Chomsky de yaptığı yazılı açıklama ile destek verdi. Chomsky yazılı açıklamasında şöyle dedi:

"Türkiye'de yaşananlar, Türkiye'nin bölgedeki kritik rolü ve en önemli ülke olması açısından özellikle kayda değerdir. Türkiye'de yaşananların çok geniş etkisi olacaktır. Bu direniş küresel halk kitlelerine karşı, bir kuşaktır süregelmekte olan neo-liberal saldırıya karşı uluslararası başkaldırının bir parçasıdır. Bu hareket, uluslararası düzeyde, insan hakları, adalet, özgürlük ve halkların refahı için sorumluluk hisseden herkes için bir destek ve dayanışma gerekçesi ve fırsatı olmalıdır."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA