Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NTVde yeni yarışma
21 Mart 2013 Perşembe 09:42

NTV'de yeni yarışma

Altan Erkekli'nin sunacağı bilgi yarışması Mastermind sıradışı formatıyla dikkat çekiyor. Başvuru yapmak için tıklayın...

Bir BBC formatı olan Mastermind, dünya televizyonculuk tarihinin en bilinen, en prestijli bilgi yarışması. Yarışmanın formatı 1972 yılında Bill Wright tarafından oluşturuldu ve bu temel yapı günümüzde de kullanılıyor. Bill Wright, 2. Dünya Savaşı’nda sorgu subayıydı ve sorgu odasındaki deneyimlerini olduğu gibi bu yarışmaya aktardı. Yarışmanın alamet-i farikası olan yarışmacıların soruları yanıtlarken oturduğu “Siyah Koltuk” ve sorgu aydınlatması Wright’ın formatını en belirleyici unsurlarından.

Türkiye’de Mastermind yarışması ilk defa NTV’de haftada bir gün ekrana gelecek. Her hafta iki dörtlü grubun yarışacağı bilgi yarışmasında, iki grubun birinci olan yarışmacıları yarışmanın son bölümünde düello turunda bilgilerini yarıştıracak.

Mastermind’da yarışmacılara iki tür soru soruluyor. Birinci turda yarışmaya katılırken belirttikleri ustalık alanlarından, ikinci turda ise genel kültür alanından sorular gelecek. Dörtlü grup içinde, 2’şer dakikalık süre içinde soruları yanıtlayacak olan yarışmacılardan en çok puan alanlar, düello bölümünde 15 soruluk genel kültür serisini yanıtlayacak. Her ayın sonunda haftanın birincilerinden oluşan “Ayın Mastermind”ı yarışması yapılacak. Ayın Mastermind’ı olan yarışmacı bir iPad’le ödüllendirilecek. Bu özel bölümde, hafta birincilerinin özel yaşamlarıyla ilgili VTR’ler de hazırlanacak.

Dört ayın sonunda ise ayın birincilerinden oluşan “Büyük Final” turu hazırlanacak. Final turuna kalan yarışmacılar yeni uzmanlık alanlarıyla yarışmada olacak. “Büyük Final”in kazananına iki kişilik yurtdışı turu ödülü verilecek.

Mastermind sadece televizyon ekranında değil, internette de aktif bir program olacak. Hazırlanacak olan internet sayfası üzerinden yarışma başvuruları yer alacağı gibi, eski programlardan ilginç bölümler de yer alacak. Sitenin takipçileri yarışmanın yayınlanan bölümlerinde yer alan soruları yanıtlayarak kendilerini test etme fırsatını da bulacak.

KATILIM FORMU İÇİN TIKLAYIN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA