Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O hakimin müthiş yükselişi!
04 Mayıs 2013 Cumartesi 11:44

O hakimin müthiş yükselişi!

2009’da Habur’da PKK’lıları serbest bırakan hakim, hızla yükseldi. 7 yıllık hakim Yırtıcı, son kararnane ile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.

Kandil ve Mahmur’dan gelen PKK’lıları Habur’da kurulan mahkemede yargılayıp serbest bırakan hakim Asabil Yırtıcı, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu. Habur’daki yargılamadan sonra askere giden ve 2011’de Sakarya Akyazı’ya tayin edilen 7 yıllık hakim Yırtıcı, önceki günkü kararname ile de Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesine atandı.

Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine, Kandil ve Mahmur’dan gelen 34 kişi, 19 Ekim 2009’da Habur’dan Türkiye’ye giriş yapmış, grubu on binlerce kişi karşılamıştı. Bu kişiler için gümrük sahasında salon hazırlandı. Sorguların ardından 34 kişiden 29’u serbest bırakıldı. Beş kişi ise tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Hakim Asabil Yırtıcı da, bu 5 ismi serbest bıraktı.

34 PKK’lı, Habur sınır kapısında kurulan mahkemede, “Pişman olduklarına yönelik beyanda bulunmamalarına’’ rağmen, TCK’nın “Etkin pişmanlık” hükümleri işletilerek serbest bırakıldı. Hakim Yırtıcı, ifadelerin güvenlik nedeniyle Habur’da alındığını, istihbari bilgiler doğrultusunda suç unsuru bulunmadığı için PKK’lıların serbest kaldıklarını söylemişti.

2009’da üç yıllık hâkim olan Asabil Yırtıcı, yargılama sonrası askere gitti. Daha sonra görevine döndü ve Haziran 2011’de Silopi’den, Sakarya Akyazı hakimliğine atandı. Bir yıl 10 ay da burada görev yaptı. Yırtıcı, önceki gün HSYK’nın yaz kararnamesi ile de Gümüşhane Ağr Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2002'de mezun olan Yırtıcı, hakimlik stajı sonras. 2006’da mesleğe kabul edildi ve ilk görev yeri Yozgat'ın Çekerek ilçesi oldu. Burada 2 yıl kalan Yırtıcı, 2008’de Silopi'ye Sulh Ceza hakimi olarak atandı. 2011’de Akyazı Asliye Ceza hakimi, 2013’de ise Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA