Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

O Kuran sizi çarpar

19 Mart 2014 Çarşamba 14:43

Türkiye’de dindar gözükerek halkı kandıranların neler yaptığını son ses kaydı daha açık biçimde ortaya koydu. Bu ses kaydı yasadışı biçimde elde edilmiştir; yayımlanması doğru değildir. Lakin işin içinde bir siyasetçi veya siyasetçiler var ise; bunu kamuoyunun bilmesi şarttır.

Çünkü gerek Türk Yargıtay içtihadı, gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği temel ve bağlayıcı kararlar; siyasetçinin birey değil toplumsal bir figür olduğunu tespit eder. Bu yüzden de siyasetçi ile ilgili her şeyi bilmenin hak olduğu kabul edilir.

Son ses kayıtlarının, yasadışı yollardan elde edildiğini söyleyerek itiraz edenlerin, meşhur Balyoz Davası’na temel oluşturan o bir bavul belge ile ilgili olarak hiç sesleri çıkmamıştı. Bunun hukuksuz olduğunu yazanlara da “Siz nasıl elde edildiğini bırakın ses kayıtlarında neler söyleniyor, ona bakın!” diye diklenmişlerdi.

Şimdi sorun hükümeti ilgilendirince, birdenbire hukuka uygun elde edilmemiş delillerden söz etmeye başladılar. Bu bile demokrasimiz ve hukukumuz açısından bir gelişmedir.

DALGA GEÇİYORLAR

Eğer bu ses kaydı doğru ise… Eğer sözü edilen kişiler bunlar ise… Eski Bakan Egemen Bağış, bir gazeteci ile telefonda sohbet ediyor. Konu, Kuran, din, ayet… Gazeteci bir ara şöyle diyor:

- Vele entim ma ağbüd...

E.B: "Vela entim ma ağbüd" deyip kendi kendine şeye yapıyor. Oğlum ben her Cuma bir tane ayet sallıyorum.

-Ya bilmez olur muyum senin elinde bir kitapçık var oradan çakıyorsun biliyorum ya

E.B: Kitapçık yok lan, Google'a gir, Kur'an'da atıyorum kardeşlik, Kur'an'da nankörlük, Kur'an'da bilmem ne diye search yap hepsi çıkıyor. Oradan bir tane salla gitsin.

- Vay be abicim. Vay be. Yıkıldım sabah sabah. Baktım bir de saatine 08:20'de çakmışsın ya nasıl bir dini birikim ya.

E.B: Ben sabah 05:00'da çaktım bi tane

- Ve sabah uyuyarak, uyanıp Alllah'ın Egemen Bağış'tan bir ayet inse de ben de onu RT etsem deyip bekleyen 13 kişi de RT etmiş hemen anında.

E.B: 150 kişi RT etmişti. Cumayı "cıma" yazmışım 08:20'de yeniden attım manyak.

E.B: Makara iyi (Kahkaha atıyor)

- Makara, makara ya vallahi. Tövbe estağfurullah, çarpılacağız şimdi.

***

Kuran ile, Kuran’daki Bakara Suresi ile makara geçen zihniyet var karşımızda. Bu konuşmaların ortaya çıkması ile halkımızın dinsel duygularının nasıl sömürüldüğü de bir kez daha gözler önüne seriliyor. Bu muhafazakâr siyasetçi; her Cuma günü halka bir ayet salladığını söylüyor. Öbürü de ondan ayet beklediğini dile getiriyor.

Siyasetçi, halka şirin gözükmek için, internet üzerinden kamuoyuna bir ayet çaktığını söylüyor. Ayet çakıyor, ayet sallıyor…

Sonra da gidiyor camiye, salladığı o ayetle güya namaz kılıyor. Benim dini bütün vatandaşım da onu görünce, “Ne Müslüman adam, Allah bunları başımızdan eksik etmesin!” diye düşünüyor.

***

Laiklik nedir diye soranlar varsa, cevabı işte tam da buradadır. Laiklik; kutsal duyguları ve düşünceleri siyaset amacıyla sömürmek isteyenlere engel olan bir sistemdir. Eğer bu ülkede gerçekten de laik bir zemin olsaydı; inananlar böyle aldatılamazlardı.

Hiçbir siyasetçi de ortaya çıkıp Bakara Suresi’ne, “Makara” diyemezdi. Çünkü laik terbiye dini sömürmediği gibi dinin böyle alaya alınmasına da karşıdır.

Umarım ki dinine içtenlikle bağlı benim Müslüman kardeşlerim, bu ayıbı işleyenden hesabını sorar.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA