Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

O profesör davayı kaybetti

14 Temmuz 2014 Pazartesi 13:27

27 Aralık 2011’de TRT Haber Kanalı’nda Açı isimli programda konuşan Prof. Sedat Laçiner, şöyle demişti:

“Lübnan için Mısır için insanın Şii olması Hıristiyan olmasından kötü. Çünkü Hıristiyan ise nihayetinde ehl-i kitaptır, üç dinden bir tanesidir. Allah onu selamete erdirebilir; belki Cennete’de koyar ama Şii ise sapıklık var burada yani dini bozmaya çalışmak var.”

Bu konuşmasında, Lübnan ve Mısır’ üzerinden katliamcı bir görüşü Türkiye’ye yansıtmaya kalkışan Çanakkale Üniversitesi Rektörü Laçiner kamuoyunun demokrat kesimi tarafından çok eleştirilmişti. Yazar Rıza Zelyut, Şiileri ve dolayısıyla da Alevileri sapık ve cehennemlik gibi gösteren Prof. Laçiner’i 15 Ocak 2013 tarihli köşe yazısında eleştirmişti.

İşte o yazı:

EBUSSUUD’UN TORUNU

Dinini dünyaya satan ama sıkı dindar gözüken tiplere eskiden “Ebussuud Efendi’nin torunu” veya “gelini” denildiğini daha önce yazmıştım.

Günümüzde bunlar çok değişik elbiseler altında çalışıyorlar.

Eğer basına düşen haberler doğru ise, bunlardan birisi de Çanakkale Üniversitesi Rektörü Sedat Laçiner... Bu şahıs, 500 sene önceki Ebussuud gibi konuşmuş; Alevilerin sapık olduğunu iddia etmiş.

Eğer bunu dedi ise; kendisine önerim şudur: Gerçek bir sapık görmek istiyorsa aynaya baksın. 

Ve hatırlatırım:

Hz.  Peygamber’in 1 numaralı düşmanı; Müslümanları yok etmek için üç kez ordu yollayan (Bedir-Uhud, Hendek savaşları) Ebu Süfyan idi. Onun yolundan giden oğlu Muaviye de Müslümanların emir seçtiği Hz. Ali’ye isyan etmişti. İşte o sırada Muaviye’nin adamları da “Ali namaz kılmıyor; dinsizdir.” diye propaganda yapıyorlardı.

Ama bunu söyleyenler; dişi deve ile erkek deveyi bile ayıramayacak kadar cahil insanlardı. Ve Muaviye; çoğunluktaki bu cahil kesimi altınla satın alıp rakiplerini de öldürterek iktidara zorla hakim olmuştu.

Sedat Laçiner de Muaviye’nin o adamları gibi demekki. 

Rektör olmak demek insan olmak demek olmuyor.

***

Kuran’a saldırıyorlar; onlara karşı gıkı çıkmıyor.

Ama iş Aleviler olunca birden Müslümanlığı tutuyor. İfrit kesiliyor... Küfrediyor...

Ey Allah’tan korkmaz kuldan utanmazlar! Yarın öbür dünyada bunun hesabını nasıl vereceksiniz?

Yoksa orada da HSYK’nın atayacağı savcı ve yargıçlar olacağını; iktidara oy verdiğiniz için paçayı kurtaracağınızı mı sanıyorsunuz?

TARİHSEL SAVUNMA

Bu konuda Yazar Mustafa Mutlu da Prof. Laçiner’i “Densiz” diye eleştirmişti. Prof. Laçiner,  hem Mustafa Mutlu’yu hem de Rıza Zelyut’u “hakarete uğradığı” gerekçesiyle mahkemeye verdi. Yazarlar hakkında kamu davası açılarak yargılanmaya başlandılar.

Yazar Zelyut, tarihsel önemde bir savunma yaptı. Özetle dedi ki: “Prof. Sedat Laçiner, Ürdün ve Mısır örneğine sığınarak aslında kendi zihniyetini açığa vurmuştur. Şiileri ve dolayısıyla Türkiye’deki Alevileri de sapık ve cehennemlik saymıştır. Bu görüş, 16. Yüzyıl başında Anadolu’daki Alevileri katlettirmek için Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in aldığı fetvanın tıpatıp aynısıdır. Prof. Laçiner; Ürdün ve Mısır üzerinden dolaştırarak bu katliamcı zihniyeti tekrarlamaktadır.  Bu katliamcı ve insanlık dışı düşünceyi, “Ben demiyorum onlar diyor!” diyerek sahiplenen Laçiner’in yaptığı, nefret suçu işlemektir. Günümüzde; Hitler Almanyasında söylenen ırkçı görüşleri, “Tarihte böyle denilmişti.” diye tekrarlamak nefret suçu sayılmaktadır. Bu yüzden hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.”

MAHKEME UMUT VERDİ

Yargılama, Çanakkale  2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.  Mahkeme heyeti, iddiayı ve savunmayı değerlendirdekten sonra “sanıklara atılı suçun unsurları itibariyle oluşmadığı” kararına vardı ve Rıza Zelyut ile Mustafa Mutlu’yu beraat ettirdi.

Sedat Laçiner’in avukatı davayı temyiz edeceklerini dilekçe ile bildirdi.

Türkiye’de yargının şiddetle tartışıldığı şu ortamda Çanakkale 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin basın özgürlüğüne katkı veren kararı adalete olan güveni tazeledi.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA