Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

O sarayda Yeniçeri askeri neden yoktu?

15 Ocak 2015 Perşembe 15:28

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Orman Çiftliği’ne kaçak bir saray yaptırdı ya… Şimdi bu kaçak saraya yasallık sağlayabilmek için aklına ne gelirse yapıyor. Bu gösterilerin sonuncusu;  sarayın merdivenlerine eski Türk devletlerinin askerlerini taklit eden mankenleri dizerek aralarından inmesi oldu.

Tarihi bilenler baktıklarında görüyorlar ki bu 16 asker kıyafeti, hemen hemen hiç oturmamış. Tarihçilere değil modacılara yaptırılmış bu gösteri anlaşılan… Miğferler bile batı tipli miğferler… Selçuklu, Karahanlı, Gazneli gibi büyük Türk devletlerinin ordularındaki miğfer tipinin farklı olduğunu eldeki veriler açıkça gösteriyor. Cumhurbaşkanı’na danışmanlık yapan tarihçiler bunun bile farkında değiller. 

Türk ordularının kıyafet tipi hemen hemen bellidir. Diz altına kadar uzanan dar pantolon. Bunun altında çorap veya çizme… Ayakta çizme yoksa çorap (dolama) üstüne giyilen pabuç vardır.

Sırtta ise kalçanın altına kadar uzanan ve genellikle yakası kürklü olan ceket, başında börk, tolga…

ATATÜRK GİYMİŞTİ

Türk tarihinde cumhuriyet öncesinde en iyi bilinen asker kıyafeti ise Osmanlı Devleti’ni büyüten ordu olan Yeniçeri ordusunun kıyafetidir. 500 sene bu ordu ayakta kalmıştır. Lakin Tayyip Bey’in arasından geçtiği temsili askerler içinde Yeniçeri askerini göremedim. 

Yeniçeri kıyafetinin en tipik yanı, üsküftür. Başa giyilen üsküf bir karış yüksekliğinde olup subayların derecesine göre gösterişi değişir. Arkaya atılan enli ucu da iki karışı bulur. 

Bu kıyafetin ne olduğunu bilmeyenler; Mustafa Kemal’in 1914 yılında Bulgaristan Kralı’nın davetinde giydiği  Yeniçeri Ağası kıyafetine baksınlar, görecekler.

O sıralarda Sofya’da askeri elçi olarak görev yapan Yarbay Mustafa Kemal, özel kıyafetli balo davetini alınca, arkadaşı olan İsmail Hakkı Kavalalı’yı acele olarak İstanbul’a yolladı. Topkapı Sarayı’ndan resmî balo için bir Yeniçeri Ağası kıyafeti getirmesini istedi. Devletin izniyle bu kıyafet Sofya’ya gönderildi. 11 Mayıs gecesi Yeniçeri kıyafetiyle Bulgar Kralı’nın balosuna katılan Mustafa Kemal bütün dikkatleri üzerine çekti. Dans yarışmasına da flört ettiği Bulgar Başbakanı’nın kızıyla katıldı  ve bu çift birinci seçildi.  Mustafa Kemal, bu özel kıyafeti giyerek Bulgarlara, bir zamanlar oraları rüzgar gibi fetheden Yeniçeri ordusunu hatırlatmış oldu.

atam-001.jpg

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan,  16 Türk devletini temsil eden askerler içine Yeniçeri’yi niye almadı?

*Ya, yanındaki danışmanlar çok cahil; Yeniçeri kıyafetinin üsküf ile sembolize edildiğini dahi bilmiyorlar…

*Ya da: Yeniçeri Ordusu Hacı Bektaş-ı Veli ocağına bağlıdır. Sabah akşam, “Pirimiz hünkârımız Hacı Bektaş-ı Veli demine devranına hu diyelim, huuu!” diye marş okumaktadırlar. Ve onların Alevi eğilimli olması sarayın hoşuna gitmemiştir…

*Veya, Osmanlı Devleti’ni yücelten bu ordunun son kıyafetini Atatürk giymiştir ya…

İşte bu sebeplerden birisi veya birkaçı bir araya gelmiş, Türk tarihinin en güçlü ordusu olan Yeniçeri ordusunu da onun askerini de yok saymıştır…

Görüyorsunuz değil mi?

Bir yandan  Osmanlıcılık adına her türlü propagandayı yaparlar, modern Türk alfabesini bile kaldırmayı düşünürler; öbür yandan da Osmanlı’yı kuran, büyüten, üç kıtaya yayan orduyu yok sayarlar…

İşte biz buna sahte Osmanlıcılık veya siyasal Osmanlıcılık diyoruz… Bunlar gerçek Osmanlı gibi olamazlar… Sadece ve sadece onları türban gibi istismar ederler…

İnanmayan varsa o askerlerin fotoğraflarına bir daha baksın…

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA