Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öcalana özel cami mi yapıldı?
20 Mayıs 2013 Pazartesi 10:39

Öcalan'a özel cami mi yapıldı?

Adalet Bakanı Sadullah Ergin açıkladı...

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Abdullah Öcalan'a televizyon izleme olanağı sağlanmasının nedenlerini açıkladı. Ergin, nedenleri, diğer hükümlülerle uyum içinde olma, uyumsuz davranışları içinde bulunmama, disiplin cezası ya da soruşturmayı gerektirecek bir eyleminin olmaması diye sıraladı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Öcalan'ın televizyon izleme izni ile ilgili Bakan Ergin'e önergeyle sorular yöneltti. Ergin, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan yazışmaya verilen cevapla iznin nedenlerini özetle şöyle dile getirdi:

"İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu'nun 11 Ocak 2013 tarihli kararıyla; Kurum Gözetim Servisi ile Psiko-Sosyal Yardım Servisi'nin, ‘hükümlünün disiplin cezasını ya da soruşturmayı gerektirecek bir eyleminin veya uyumsuz davranışlarının olmadığı, diğer hükümlülerle uyumlu davranış içerisinde olduğu, yürürlükteki mevzuat hükümlerine aykırı tutum ve davranış içinde bulunmadığı' yönündeki gözlem ve değerlendirmesi ayrıca hükümlünün mevcut disiplin cezalarının infaz edilmiş olması dikkate alınarak odasında televizyon bulundurmasına izin verildiği bildirilmiştir."

ÖCALAN'A ÖZEL CAMİ YAPMADIK

Ergin, MHP Tekirdağ Milletvekili Bülen Belen'in Öcalan'ın İmralı'daki yaşantısı ile ilgili sorularını da şöyle yanıtladı: "Hükümlünün İmralı Cezaevi'ne getirilmesinin ardından, Jandarma Bölük Komutanlığı hizmet binası ve eklenti binası, personel yatakhane ve ibadethane binası, dere ıslahı, giriş kontrol irtibat binası ile istinat duvarı gibi işler yaptırılmıştır. İbadethane ceza infaz kurumunda görev yapan personelin ihtiyacı doğrultusunda inşa edilmiştir. Herhangi bir hükümlünün şahsına özel bir cami ya da mescit yapılmamıştır.

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi, 2001-2013 yıllarında, muhtelif tarihlerde toplam 5 kez; izleme Kurulu, 2004-2013 yıllarında, toplam 15 kez resmî görüşmeler çerçevesinde önergede adı geçen hükümlüyle bir araya gelmişlerdir. Hükümlünün kamerayla kayda alınan herhangi bir görüşmesi bulunmamaktadır.

Kurumda Bursa Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen bir pratisyen hekim görev yapmaktadır. İhtiyaç halinde adaya uzman hekim de getirilmektedir. Psikiyatrist veya psikolog ile görüşmesine engel bir durum bulunmamaktadır; ancak bugüne kadar bu kapsamda herhangi bir görüşme yapmamıştır."

Gazeteport

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA