Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrencilerin LYS heyecanı!
15 Haziran 2013 Cumartesi 16:11

Öğrencilerin LYS heyecanı!

Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Sosyal Bilimler Sınavı'nın başlamasıyla üniversite adayları sınav salonlarında ter döktü

Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Sosyal Bilimler Sınavı'nın başlamasıyla sınav salonlarında ter döken üniversite adayları için, aileleri okul önlerinde dua etti. Adaylar sınava girmeden önce didik arandı. Bazı adayların hızmaları bile çıkarttırıldı.

Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan ve 349 bin 721 adayın katıldığı 135 dakikalık sınav sona erdi. Adaylara 90 sorunun yöneltildiği sınavda, tarih, coğrafya-2 ve felsefe testleri yer aldı. Tarih testinde 44 soru için 65 dakika, coğrafya-2 testinde 14 soru için 20 dakika, felsefe testinde ise 40 soru için 50 dakika süre verildi.

LYS yarın da devam edecek. Yarın saat 10.00'da LYS-1 Matematik Sınavı, saat 14.30'da ise LYS-5 Yabancı Dil Sınavı yapılacak.


İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi'nde sınava girecek adaylar ve yakınlarının, sabahın erken saatlerinden itibaren sınav yerine geldiği görüldü. Adaylar, özel güvenlik görevlilerinin kimlik ve sınav giriş belgelerini kontrol etmesinin ardından üniversitenin tarihi ana kapısından içeri alındı.

Sınavın yapıldığı binalara girişte ise adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlilerince elle ve dedektörle arandı. Adaylar, sınav görevlilerince sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Salondaki görevlilerin adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptığı görülürken, gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinin ardından salon başkanları sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra adaylara soru kitapçıklarıyla kalem ve silgi dağıtıldı.

Adayların tuvalete gitmeleri de dahil olmak üzere, sınav salonlarından ayrılmalarına izin verilmeyeceği ifade edilirken, ayrılan adayın bir daha içeri alınmayacağı belirtildi.

"Sınav bitimine kadar emanetçi olduk"

Adaylar sınav salonlarında ter dökerken, aileleri de bina dışında çocukları için dua ediyor. Sınava giren adayların yakınlarının bazıları kampüs çevresindeki çay bahçelerinde ve üniversite etrafında dua ettiği, gazete okuduğu bazılarının da bilgisayar başında zaman geçirdiği görüldü.

Sınava gelen adayların bazıları çanta, toka, küpe, gözlük, cüzdan gibi kişisel eşyalarını, yakınlarını bekleyen ailelere teslim etti.

Sınav bitimine kadar adaylardan bazılarının eşyalarını emanet alan Miktat Ali Kabaali, tanımadıkları çocukların da sınav sürecince eşyalarını kendisine bıraktığını söyledi.

Kabaali, "Bir kaç kişiyi tanıyoruz ama sonradan sınava geç kalan adayların da eşyalarını aldık. İsimlerini yazmak için arabadan kağıt, kalem almaya gidecektim. Ancak eşim 'Bu saatten sonra gelen olmaz, gerek yok' dedi" şeklinde konuştu.

Kızının da üniversite için içeride ter döktüğünü belirten Suat Kabaali de bütün adaylara başarılar diledi.

Kabaali, öğrencilerin eşyalarını bırakabildikleri için mutlu şekilde sınava gittiklerini dile getirerek, "Telaşla çıktıkları için bazı eyşyaları yanlarına almışlar. Çanta bile bırakan var. Biz de burada emanetçi olduk. Genelde kantinlere bırakılırdı, ancak kantilenler kapalı. Emanetler arasında küçücük küpeler bile var. Adaylar çıkana kadar biz burada onları bekleyeceğiz" dedi.

lys2ic.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA