Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Ölmek zor

28 Aralık 2015 Pazartesi 10:15

   

Sabah kalkıyoruz, Türkiye; akşam yatıyoruz Türkiye. İnsan olarak, aşkı, meşki; sevmeyi daha da önemlisi sevişmeyi bile unutacağız Allah korusun.
Gören de sanacak; yıllardır dünyaya dim durduran bir ülke var ortada. Dünya bizim olsa ne olacak; asgari ücrete 3 kuruş zam oldu diye; yırtınan bir dünya devi olur mu?  Her şeyi olan ama; halklından  korkan; bir maneviyat uzmanı, devlet. Önümü de iliklesem; el etek de öpsem aynı. Kodu oturtan; uluslarası alanda; fısır fısır; içerde gevrek bir asabi devlet. Kalıcı asla yıkılmaz; ama hukümetleri nedense; yıkılan  kaynağı bitmeyen; sürekli kaynak; asabi; sırlarla dolu. Ürkünç bir dev sanki. Keşke dev olsa; da ağzımızdan yüzümüzden barış özgürlük fışkırsa.
Keşke olsa da ; bu kadar çile, ceset, yalan, talana değse. Ölüyoruz, anlamsızca. Savaş için eğitilen, maaşlı insanlar da ölüyor. Çocuğuna meme veren anne de. Sokakta oynama hatası yapan, Memo da; Cemo da Keko da. Oyun gibi; hep başkası kazanıyor.
Memleket Elden Gidiyor adlı; çok perdeli tek kişilik sıkıcı bozuk Türkçeli bir oyun. Öyle son 10 yıl, 20 veya 30 meselesi değil. Ata’dan sonra durum bu. Öncesi de tuhaf; halk mı köle mi belli değil. Haksız hukuksuz; hala neden yıkıldığını itiraf edemeyen; uçsuz bucaksız bir dönem. Ve bitmiş. Yok. Yok. Yok. İnkar da etsen; anlamsız. Sevsen de. Geç artık. Sana kedi değil; bir Cumhuriyet vermiş, aslan gibi adamlar. Ölmüşsün tekrar dirilmiş bir daha ölmüşsün ama; öl anasını satayım. Hazırolda durmuş dünya.
Adamlar, ama Atatürk gibi adam gibi adamlar kurmuş ve bırakmış bu Cumhuriyet’i. Hepsi o. Zamanında;  dünya Faşizmle çığlık çığlığa boğuşurken, henüz pislikleri, bombaları, yanık insan etlerinin kokusu bile çıkmamışken, senin de burda, anan ağlamış. Ölmüşsüm ama değmiş; bin kere de ölünür.
Fakat yeter be arkadaş.
Yine ölelim değil; ölüyoruz zaten. Çatır çatur ölüyoruz
Memleket elden gitmesin. Anladık be ya! Ama biz ne yapalım. 
Halkın % 85’i koca memleket pastasının ancak % 23’ünü yiyor. Yani 80 kişi; 20 lirayı bölüşüyor; 20 kişi 80 lirayla, hem gül gibi yaşıyor ve asla ölmüyor değil; öl-dü-rül-müyor.Of be!
Memleket elden gidecekse; benim para olarak gidecek 20 liram var; onda 80. Ama ben ölüyorum.Lütfen!ama ben ölmek istemiyoruuuuuuuuum.
Aman öl deme. Hayır!
Ezan susacak. Haydi öl; 
Bayrak inecek. Öl Memet öl.
Cabbar Balı Tut; Yala  Haydar Yala
Ya ama Lütfen . “Bari  arı soksunda azcık canın yansın Emmoğlu be”.
Ben neden ölüyorum. 
Asıl sen kaygılan; mal; mülk; para silah, esrar, eroin, silah, bomba, karı; kız; asma, kesme; kaymak, çakmak, boza; şira, yağ, bal; ne varsa senin. Asıl sen kork; memleket elden gidecekse. Benim sevgilim zaten yabancı. Gider orda sevişirim.
Bana sabahtan akşama, din, bayrak, defter, kitaba sarılmış; korku ve ahiret ödülleri vereceğinize,özgürlük verin.
Petrolü çıkmayan, ihracatı artmayan, bu memleket, nasıl oluyorda paraya hiç doyamıyor? 
Sen bana 1 kuruşun hesabını, maliyeci ordularınla, tankalarınla, tüfeklerinle, Fettoş, Mettoş, Cunta veya satılmış Zornta’larınla çatır çatır soruyorsun da ben; burda susuyorum. Sen de susma. Ben de sen de korkma ben de. Sen de ölme ben de.
Bzengini zengin eden sömürü ekonomisine; 50 yıldır nerden gelir bu para. Sermayesi olmayan bu topraklarda, 6-7 Eylül’de yabancı vatandaşların mallarını kim gasp etti? Kışkırtma artık.
Halk niye ayaklansın? Yine aynı palavra: memleket elden gidiyor. Bayrak inecek; Ezan susacak.
Bir kere de sen bana yol ver ey sayın devlet. 
Hükümetler gelip geçecek; ben diyeceğim ki; devlete bi şey olmasınAzcık da sen beni koru. Bari öldürme. Lütfen!
Biri gidiyor; biri geliyor. Eyvallah. Devlet duruyor. Dursun da. Ama ben neden ölüyorum.
Ordu var; cephane var. Kimsede olmayan; Osmanlı’dan gelen akıl var. 
Horul horul bağırırsınız yıllardır. Osmanlı OsmansızNeyse ne? Sorun o değil.
Ecdadımız mı artık neyse; Tamam.
Hangi dönemde; böyle yalpa yalpa; dünyayı titretmiş bir ülke.
Devlete saygı tamam da; tapacak bir durumda yok vallahi. 

Ölmek zor kardeşim. Kardeş mi artık neysen? Yeter be!

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA