Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öteki ile Balkanları fethetti!
08 Haziran 2013 Cumartesi 13:51

Öteki ile Balkanları fethetti!

Ece Vahapoğlu’nun üç yıl önce Doğan Kitap’tan çıkan ve uzun süre çok satanlar listelerinde yer alan “Öteki” adlı romanı Kosova’da büyük ses getirdi.

Türkiye'de satış rekorları kıran 'Öteki' adlı romanı yurtdışında İtalyanca ve Arnavutça basılan Ece Vahapoğlu, kitap imzası için Priştina Kitap Fuarı’nın davetlisiydi.

Biri başı açık diğeri türbanlı iki kızın hikayesi üzerinden günümüz Türkiye’sini anlatan kurgu romana özellikle son dönemde Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle de yoğun ilgi vardı.

“Sebep Ötekileştirme”

Vahapoğlu yabancı basının sorularını, “Günümüzde Türkiye’de ve dünyada tartışmaların ana sebebi Ötekileştirmek. Öteki’nin yaşam biçimine ve düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Tıpkı kitabımda anlattığım gibi, insanlar görüntülerinde farklı olabilir ama içimiz ruhlarımız benzer. Aslında, ‘Öteki’ yok.” diye cevaplayarak pozitif mesaj verdi.

“Türkiye güçlü bir ülke”

Ece Vahapoğlu İstanbul’da yaşanan olayları da “Önce masum çevreci bir protesto olarak başlayan olaylar, polisin sert müdahalesi ve sonrasında provokatörlerin katılmasıyla büyüdü. İnsanların düşünce ve yaşam biçimi özgürlüğü istemesi de bu vesileyle doğal olarak duyuruldu Ama Türkiye bölgedeki en güçlü ülkedir. Ekonomimiz güçlü, Batı ve Doğu arasındaki köprü imajımız iyi. Yabancı basın olayları biraz tek taraflı verdi…” diye değerlendirdi.

Ece Vahapoğlu’nun kitap söyleşisine katılan Arnavutluk’un en ünlü yazarı Prof. Nasho Jorgaqi, “Öteki’yi bir çırpıda okudum. İki farklı yaşamı çok güzel sentezlemiş. Verilen mesaj çok güzel. Ece Vahapoğlu bir köprü olmuş. Eskiden edebiyatta daha çok kırsal kesim anlatılırdı. Bugün Ece Vahapoğlu gibi başka Türk yazarlar da modern edebiyatın temsilcileri oldular.” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA