Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oto servisleri tehlike saçıyor
08 Nisan 2013 Pazartesi 07:53

Oto servisleri tehlike saçıyor

Doğru serviste yapılmayan araç bakımı, hem maddi, hem de manevi kayıplara sebep oluyor.

Yaşanan birçok kazanın kalitesiz malzeme kullanımından kaynaklandığını belirten Ford Özel Servisi Oto Gençler Genel Müdürü Übeyt Aydın, sürücüleri uyarıyor: "Doğru serviste yapılmayan araç bakımı, hem maddi, hem de manevi kayıplar vermenize sebep olabilir. Orijinal parça fiyatı alıp, yan sanayi kullananlar var. Özellikle fren balatalarında orijinal ürün kullanılmamasından kaynaklanan birçok ölümcül kaza yaşanıyor.
"Denetim yok"
Yan sanayinin de yan sanayisini, Çin malı ürün kullananlar var. Denetimsiz firmalar yüzünden devlet de yüz milyonlarca liralık vergi kaybı yaşıyor"

Trafikte yaşanan birçok kazanın sebebinin standartlara uygun bir servis bakımının yapılmamasından kaynaklandığı belirtildi. Aydın, orijinal parça kullanmayan bazı servislerin trafikte büyük bir tehlike oluşturduğunu söyledi.
"Doğru yerde bakım"
Aydın, "Aracın doğru yerde ve bakım zamanında yaptırılması çok önemli. Örneğin kalitesiz bir fren balatası takılan aracın durma mesafesi en az iki kat artabiliyor. Santimetrelerin dahi önemli olduğu frenlemede kullanılan parçanın kalitesizliği maddi olarak yarar sağlar gibi gözükse de kısa ömrü dolayısıyla hem daha pahalıya mal olur, hem de can güvenliğini tehdit eder.
'Çıkma yağ kullanıyorlar'
 Ne yazık ki bazı firmalar hem orijinal parça fiyatı alıyor, hem de yan sanayi ürün kullanıyorlar. Hatta motor yağı değişiminde bile çıkma yağ kullananlar var. Bunların yaşanmaması için vatandaşın çok dikkatli olması gerekir" dedi.
"Zamanında peryodik bakım"
Aydın, dikkat edilmesi gereken hususları şöyle izah etti: "En önemlisi periyodik bakımı zamanında yaptırmak. Bu, motorun ömrünü uzatır, yakıt tasarrufu sağlar. Zaman kaybını önler. Lastik havaları sık sık kontrol edilmeli. Hava basıncı değerleri normalden farklı olursa da yakıt tüketimi artacağı gibi aracın yol tutuşunu da olumsuz etkiler."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA