Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Oy

29 Eylül 2015 Salı 14:42

İnsanların kişilikleri, doğal olarak o ülkede oluşan kültürek yapıyı etkiler. Bunun tam olarak, bir ülkeye yapışıp kalabilmesi ve bunun kuşaktan kuşağa aktarılması da kültür adını alır.

Biz Türkler; hangisiydik, hangisiyiz veya hangisi olacağız?Bunu yazmaktan aldığım keyfi anlatamam. Biz Türkler deyince, iki yıl önce; pis ırkçı denilirken; şimdi elleme desin “lan” bakışı çok daha yaygın.
Çünkü, Türk diye bağıran, insanların samimiyetsizlikleri ve palavraları çoğaldı.
Biri, yanına ucuza eleman almak diğeri, diğeri ise tamamen yalandan kullanıyor bu terimi. Sıkışınca, korkunca, böm böm bakışlar çoğalınca.
“Ey Türkler! Ülkeniz elden gidiyor”. Adı Türkiye ya ülkenin. O yüzden.
Nasıl dolduruş değil mi? Bunu bağıra çağıra söyleyen, bahçeli veya devletli adamların, sonradan, nasıl ve nereye yanaştıkları da belli.
Aynı zamanda, milliyetçilikleri de almış başını gidiyor. Oysa ezen de belli; içini boşaltan da.
Bir de 20’lik aslan gibi cin gençler var. Onlarla, bu büyük Türk siyasetçilerinin dirhem benzerliği yok. HDP’li MHP’li yanyana okulda, sokakta.
Fakat siyasetçi büyükleri, ayrı bir zaman döneminde.
Gençler saygılarından bir tepki vermiyor bu tarih öncesi adama.
Yoksa, baston veya destek ne demek biliyorlar. Kızgınlarda ülküleri olmasa, çoktan yanaşırları ama çakı gibi duruyorlar; kıskanç ve gerici adama rağmen.
Bir Türk edebiyatı var da gerisi yok. Hepsi de yarım yamalak ve yalan. Oy için.
Osmanlı’ya da sevdalı çok.Osmanlı tapınmalarının yarısını Selçuklu için söylesen olmuyor nedense?
 Birindeki; sanat kadın ve din bireyselliği; diğerindeki devlete itaatle örtülmüştür. Türk için bir Osmanlı’ya bak; bir Seçuklu’ya. Çoğu sonradan bozulmuş din tüccarlığı da bir İmparatorluk yaratmasıdır.
Din kitabımızın, tek bir satırında böyle topluca hayvan kesin diye ne bir emir var; ne de böyle; kanlı bir bayram biçimi. İşte bu aldatmacalarla dolu bir bakıştır aslında bizi yok edecek olan da. Millet değil; olursa devlete olur. İkisi aynı falan da değil. Ayeti kendine uyduran tarih boyu devlet olmuş. Selçuklu ve Cumhuriyet hariç.
Hangi ayet demiş; tahta geçmek için kendi çocuğunu gebert diye. Sadece Viyana kapısına dayanıp kalmamış Osmanlılar. İşine gelen siyasetçi,
Osmanlı -Türk tipi; işine gelen; Cumhuriyetçi Türk tipi,portatif.
İsteyen Bahçeli veya Stüdyo tipi Türk’süz de olamıyor ve Türk bol bol kullanıyor. Fakat yıl 2015. Allah selamet versin. Selahaddin Eyyubi ile ordu yöneten Selçuk’lunun laik ve demokratik kafasını sevmek umarım ırkçılık değildir. Hepimiz, Ermeniyiz tamam. Olalım.Ben de bir tane asker cenazesinde “Hepimiz Türküz” desem ne olur?
Neden ırkçılıkla suçlanma ve hapis korkusu olsun ben de?
Oysa durum öyle.Selahaddin Eyyubi adlı büyük savaş komutanı bir Kürt. Ne olmuş? Bir maya olmuş Seçuklu’da bu. Ayrımcılık olmamış.Olmaz. Devlet yapmazsa olmaz.Osmanlı’da zerresi yok bunun üniter yapının.
Yavuz Sultan Selim’in vahşice öldürdüğü, kendi halkı içindeki insanların, suçu ne? Etnik kökenleri. Bunlar Türk değil mi; büyük kısmı,öyle. Olmasa ne olur? Mantık, başka. Mezhep ayrımcılığını yapan Osmanlı isimli imparatorluk.Bizim veya değil ama öyle. Dünyaya dim durdurmuş ama bitmiş aslanlar. Ey Osmanlılar.Okey!
Şimdi nereye geldik. Bir hangisiyiz.
Cesur, vatansever, kahraman, merhametli, yalancı, hırsız, dönek, damarlarında asil kan dolaşan, çocuğunu kesen,mi? Yoksa bir tanemiz, dünyaya bedel olan mı?Ortada bir Türk var ve  gerçekten ortada.
Kocaman bir devlet; kültürel anlamda zengin ve deneyimli. Yanında; cüce vizyonlu, bilimsellikten uzak yığınlar yetişsin diye çalışan siyaset canbazları dolmuş bir, despotizm cenneti.
Darbe yapılmıştır diyen bir ana muhalefet lideri. Yapılmış olan darbeye gık diyemeyen de aynı mantık. Va bu darbeli kafayla seçim yapılacak; sen de orada oy isteyeceksin.Sonra bir sorun var; halkımız neden bizi iktidar yapmıyor? Ha ha ha!
Bahçeli bir komşun, darbeli bir demokratik ülkende, ırkçılık ve din tüccarlığının önüne geçemeyen Atatürk’çü bir aydın yetişmedikçe de o iş olmaz tatlım.
Madem darbe yapmış birisi var. O da simitçi Hasan değil sanırım. Yetkili, çevresi ve yandaşı olan biri.
Ortaya bir laf attın, “sivil darbe yapıldı” dedin.
O zaman darbe yapılmış bir yerde senin görevin seçimlere katılıp, bana oy ver mi demektir? Dokunulmazlık varken, böyle suçlamaları yapıp pısırık pısırık duran, hangi Türk büyüğü veya lideri ayakta kalabilmiş.
Ey Türkler veya olmayanlar; dolduruşa gelip ölen, öldüğüyle kalalı tam 35 yıl olmuş. Biz de şaşırdık; fırıldaklığa da; yalandan dökülen gözyaşlarıyla, dolu vatan şehit ayartmalarına. Sağdan da saysan aynı soldan da, Türk’se bunların hepsinden bağımsız bir kocaman dünya mirası. Neye veya kime; neden oy? 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA