Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Oyun treni!

06 Ağustos 2016 Cumartesi 17:59

                          
Bir kaç aydan beri, CHP ve onun tıpkı hareket halinde bir oyun trenine benzer, yolculuğunu, anlatmaya çalışıyorum. Bunu yaparken, asıl amacım AKP’nin neden başarılı olduğunun, CHP tarafını açıklayabilmek.
Öncelikle CHP, iletişim adına çok kötü. Ayrıca da çok beceriksiz. Bunu bilinçli yapıyorlar, ben buna çok inanıyorum.
Sabah akşam; medyaya çıkarılmıyoruz demelerini,ciddiye bile almıyorum. Yalan olduğu için değil; zaten çıkacak kişileri çok yetersiz. Konuşamıyorlar, tane tane.
En  basit bir mail iletişimini halkı ile yapmayan CHP’yi, ben ve en az 500 arkadaşım, facebook üzerinden denedik ve gördük. Siz de bir mail atın, bakın ne olacak? Parti duvar!
Onlarca milletvekili ve parti merkezine attığımız mailleri sosyal medyada aynen duruyor. Kimse dönüp bakmıyor.
O yüzden, TRT’yi, CHP’ye bağlasak; sonuç asla değişmez.
Tayyip Bey; çağırdığı anda, orada biten Baykal ve meetinglerin sevimli kahramanı Kemal Bey ile,olduğu ve olacağı budur CHP’nin.
Taksime milyonlar gittiyse, bu Atatürk ve Cumhuriyet eksenlidir.
Yoksa, bu kadar kötü konuşan, bilmiş okul müdiresi ayarında, hitap etkisi düşük profesör konuşmacılarlaalgı işi yapan lidere, kimse destek vermez.
Bunu ben söylemiyorum.
Halkla İlişkiler denen bilim bunu emrediyor. Bilmişlikle akıl öğreterek algı oluşamaz. Ortada ne var, biz ne görüyoruz? CHP de bunları anlatıyor.
CHP ; kısaca halkla ilişkilerin, yanından bile geçmiyor. Oyun oynuyorlar bence.
Öğrenmeye de niyetleri yok. İnsan bir seçim kaybedince, aynı maydonozu bir daha yemez. O zaman soru şu? Algı nasıl oluşur?
Algı oluşurken iki ana ekseni vardır: Birincisi, bizleri karar vermek için düşündüren parasal etkileşimimiz. İkincisi de parasal olmayan ve bizi etkileyen herşey. Mesela Bayrak, Din, Günah, Cennet gibi.
Bu iki grup etkenin insanı etkileme şiddeti kişiden kişiye değişir. 
Örneğin Rahmi Koç, emekli zammı konusuna, Memet Emmi kadar duyarlılık göstermez. Başka bir deyişle, Rahmi Bey, hangi parti bana zam yaparsa, ona oy veririm diyemez.Yanş ruh hastası cimri bir manyak değilse elbette.
Birey olarak onun algısını, yapılacak yeni bir cami veya ibadethane ile de etkileyemeyiz.
İşte, herkesin algısını en güçlü etkileyen neyse; davranışını da o belirler.
Tayyip Bey, toplumsal motivasyonu yaparken, bu basit iki grup algı değişkenlerini kullanıyor.
CHP ise bu konuların adını bile duymamış İşiözümsememiş kişilerle, saçmasapan algı oyunları oynuyor. Ve çok cahilce oynuyor bu oyunu.
AKP sadece halkı değil, aynı zamanda CHP’nin algısınıda yönetiyor. CHP’li seçmeni çok etkilemiyor ama CHP’li vekiller, hop diye düşüyor tuzağa.
Tufaya gelmeyen yok mu? Var ama onları da Kemal Bey susturuyor.
Parti düşünün; gençlik kolları var; sonuç yok. Kapı kapı dolaşıyorlar, ama işi bilmeden ve son derece iyi niyetle.Tertemiz gençler ama o kadar.
Başlarında, herhangi bir uzmanda yok veya olanlar çok kötü. 
Ama, CHP’nin her yaptığı iş, istisnasız AKP’ye yarıyor. Şimdi de toplu meeting. Hep beraber. 
Özlenen Fotoğraf, abartması gibi. Demokrasi ve Şehit Meeting’i, bu kez sahnelenen algı oyunu. Bu beraberlikten ülke özgürlük adınatek bir şey kazanmaz, CHP’de kazanmaz. Ama kazanan yineaynı mekanizma, Reis. 
İyi de yapıyor valla, bu kadar sümsüğün arasında.
Çok yakında, AKP; en başta CHP’den sonra da MHP’den birer kabineye “bakan” isterse kimse şaşırmasınKemal Bey ve Devlet Bey, sevinçten havalara uçacaktır o gün. Gerekçe de aynı; “ülke zor günlerden geçiyor, Fettoş bizi duman etti”
Böylece, dünyaya karşı, Reis ve tüm siyaset birliktedir, “Ey Galaksi algısı ustaca şekillendirilecek. Yoksa, Tayyip Bey, bir haftada, değişmez. 
O değişse bile, diğerleri buna inanmaz. Fakat, dibe vurmuş CHP ve 1876 model Bahçeli’nin tek kurtuluşu, hükümete bakan veya müsteşar vermektedir. 
Burada bile algıyı yöneten kimse, topumsal desteği kazanan da o olacaktır. 
Ben şahsen, tamamı ve devamında beklenti olarak eksilerdeyim. 
Sevmek sevişmek dışında, ölmeden ve hapse düşmeden geçen her gün, cennet bana göre. Ülkenin bu halinde emeği geçenlere, sözüm yok şimdilik. 
Belki sonra....

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA