Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Papanın sözleri Ankarayı gerdi
08 Haziran 2013 Cumartesi 16:47

Papa'nın sözleri Ankara'yı gerdi

Papa Fransuva’nın sözde Ermeni soykırımı konusunda konuşmaları Ankara'yı gerdi...

Büyükelçi’ye Papa’nın ifadelerininkesinlikle kabul edilemez olduğu, soykırım iddialarına ilişkin görüş ve hassasiyetlerle beraber iletildi, Vatikan tarafınca ikili ilişkilerde onarılması zor sonuçlar doğurabilecek adımlar atılmasından imtina edilmesinin önemi vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı, Papa'nın 1915 olaylarına ilişkin ifadeleri hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Fransuva’nın, 3 Haziran 2013 günü Vatikan’da kabul ettiği, Lübnan’da mukim Ermeni Katolik Kilisesinden bir heyetle görüşmesi esnasında, 1915 olaylarıyla bağlantılı olarak, Ermenilerin konuya ilişkin tek yanlı görüşlerini yansıtan ifadelerde bulunduğunun anlaşıldığı belirtildi.

-“TARİHÇİLER ORTAK KOMİSYON KURMALI”-

Papa’nın, söz konusu makama seçilmeden önce, Buenos Aires Başpiskoposu olduğu dönemde de, Ermenilerin tarihi kendi açılarından yorumlayan görüşlerine destek veren açıklamalar yaptığını kaydeden Dışişleri Bakanlığı şöyle devam etti:

“Osmanlı İmparatorluğu’nun son yılları tüm İmparatorluk halkı için trajik bir dönem olmuştur. Türkler, Ermeniler ve diğer milletler büyük acılar yaşamışlardır. Bu dönemin, tüm yönleriyle anlaşılması ve yaşanan çok sayıdaki can kaybının hatırasına gereken saygının gösterilmesi gerekmektedir. Bunun yapılabilmesi için ise güvenilir bir bilgi temeline ihtiyaç vardır. Türkiye esasen bu nedenle, Türk ve Ermeni tarihçilerinin oluşturacağı ortak bir komisyon aracılığıyla, Türkiye, Ermenistan ve ilgili diğer ülke arşivlerinde 1915 olaylarının araştırılması ve bulguların uluslararası kamuoyuyla paylaşılmasını teklif etmiştir.

Ancak, Ermeni tarafının tarihe bakışı, seçici bir şekilde sadece Ermenilerin acısını ele almakta, yaşananları çeşitli şekillerde çarpıtmakta ve bunu Türklerin Ermenilere yaptığı ve esasen uluslararası hukukta açıkça tanımlanmış bir suç olan soykırım olarak takdim etmeye çalışmaktadır.

1915 olayları konusunda hukuki açıdan herhangi bir yetkili uluslararası mahkemenin konuya bakmışlığı söz konusu değilken ve ayrıca akademisyenler arasında farklı görüşler bulunduğu açıkken, üçüncü taraflardan yetki sahibi şahsiyetlerin tek yanlı yargılarda bulunmak suretiyle tarihi siyasete alet etmemeleri gerekmektedir.”

-“HUSUMET ÇIKARMAK YERİNE DÜNYA BARIŞINA KATKI SAĞLAMALI”-

Papalık makamından, taşıdığı ruhani makamın sorumluluğu altında, tarihi olaylardan husumet çıkarmak yerine dünya barışına katkı sağlamasının beklendiğini kaydeden Dışişleri Bakanlığı, “Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi, 7 Haziran 2013 günü Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek, Papa Fransuva’nın ifadelerinin kesinlikle kabul edilemez olduğu, soykırım iddialarına ilişkin görüş ve hassasiyetlerimizle beraber iletilmiş, Vatikan tarafınca ikili ilişkilerimizde onarılması zor sonuçlar doğurabilecek adımlar atılmasından imtina edilmesinin önemi vurgulanmıştır” açıklaması yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA