Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Paralel davası çöküyor

31 Temmuz 2014 Perşembe 11:02

Polislere yönelik olan davanın gidişine bakınca şunu söylemeye başlıyorum: Kaybeden “Paralel Yapı” değil Başbakan Erdoğan oluyor.

Bu gerçeği, sıradan insanlar anlamamış olabilirler. Lakin bu dosyalar hukuk tarihimizin belleğine kaydoluyor ve oradan silinmesi de asla mümkün olmayacak. O zaman; ileride bu dava da “Siyasallaştırılmış davalar” listesinden indirilip yeniden değerlendirilecek.

***

Dava nasıl başlatıldı?

Başbakan Erdoğan,  17 ve 25 Aralık 2013’te başlatılan Yolsuzluk Soruşturması ile kendisine ve hükümetine yönelik bir operasyon yapıldığını iddia etti. Bu operasyonun başında da ABD’de kalan Fethullah Gülen’in olduğunu vurguladı. Gülen ve çevresini “Paralel Yapı” hatta Haşhaşiler gibi bir terör örgütü ilan etti.  Bunları yerden yere vurdu. Paralel Yapı ile ilgili operasyon yapılacağını çok net ve sert biçimde dile getirdi: “İnlerine gireceğiz!” dedi.

Ve bu yapı ile ilgili soruşturma bazı polislerin ve şeflerinin gözaltına alınması ile başlatıldı.

Ama görüyoruz ki bu başlatılan soruşturma Paralel Yapı’yı çözme ve mahkum etme operasyonu değil.

*Sadece bazı polis şeflerini hedef almış durumda.

*Paralel Yapı denilen Gülen Cemaati ile ilgili bir soruşturma yok.

*Soruşturma “Casusluk” üzerine kurgulanmış.

*Bu durum da operasyonun Paralel Yapı ile mücadele anlamında yürütülmediğini; Başbakan Erdoğan ve çevresinin dinlenmesiyle sınırlandığını gösteriyor.

*Böyle olunca da akla hükümet içinde yolsuzluk yaptığı iddia edilen 4 bakan ile ilgili işlemleri yürüten polislerin cezalandırılmak istendiği düşüncesi geliyor. Muhalefet partileri de olayı böyle değerlendiriyorlar.

*Operasyona tarafsız gözle bakanlar da bu soruşturmanın içeriği ve şekli ile Başbakan Erdoğan’ın sözünü ettiği yapıyla mücadele arasında bağlantı kurulabilmiş değiller.

*Bu durum da davayı daha baştan şüpheli, hatta güvenilmez hale getiriyor. Böylece, demokratik sistemin gizli yapılardan temizlenmesi gibi çok değerli bir hedef gösteren bu operasyon  çürüyor.

Çünkü; Başbakan Erdoğan’ın meydanlarda söyledikleri ile bu polis operasyonu arasında dağlar kadar fark var.

*Kimse; Gülen Cemaati’nin  elli veya yüz polisten oluştuğuna inanmaz. Ve cemaatle hesaplaşma adı altında bazı polis şeflerinin tutuklanması, Sayın Erdoğan’ın meydanlarda attığı yüksek volümlü hesap sorma nutuklarını doğrulamaz. Halk, Cemaat’ten hesap soruldu demez.

*Sayın Erdoğan, 40 yıldır devlet içinde yuvalanan yapıdan söz ediyor. Bu işi 40 yaşlarındaki bu polisler mi yaptı?

*Bu polislere emir veren savcılar, onları kullanan yargıçlar nerede?

*Bu polisler  iyiydiler de Başbakan Erdoğan ile bazı bakanlarını dinledikleri zaman mı kötü oldular?

Sorun buradadır… İktidar; soruşturmayı kendilerini dinleyen polislerle sınırlı tutarak inandırıcılığını yitirdi. Eğer gerçekten de paralel yapı ile mücadele etse idi; o zaman, Ergenekon, Balyoz, Oda TV, Fenerbahçe’ye karşı bir tuzak olan Şike Davası, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ davası, Deniz Kuvvetleri’ne kurulan kumpasın davaları, Hanefi Avcı davası gibi öbür davalardaki polis ve savcı rezaletlerinin de soruşturulmasını ister; böylece kamuoyundaki her kesimin beklentilerini karşılamış olurdu.

Ama onlar getirdiler konuyu casusluk adı altına sıkıştırdılar; Cemaat’in polis ve yargı içindeki örgütlenmesine dokunmadılar. Bu yaklaşım, Gülen Cemaati’nin asıl kabahatlerinin üstünü örtmek değil de nedir?

Bu örgütün polis içindeki öbür uzantıları; adliyede kullandığı savcılar ve yargıçlar duracak, sadece yolsuzluk yaptıkları iddia edilen bakanları ve Başbakan Erdoğan’ı dinleyen polisler yargılanacak. Bu da Paralel Yapı’nın inine girmek olacak öyle mi?

Bir de davaya özel olarak atandıkları izlenimi veren savcı ve yargıçlar var… Gidiş sanki Balyoz Davası’nın fotokopisi olacak gibi…

Bu iş, Cemaat’in daha da güçlenmesiyle biterse kimse şaşırmasın… Kaybeden sadece Tayyip Erdoğan olmaz Türkiye de kaybeder…

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA