Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Parklarda yasak piknikte izinle
25 Mayıs 2013 Cumartesi 11:19

Parklarda yasak piknikte izinle

AKP'li Cevdet Erdöl, isteyenin istediği yerde alkol alamayacağını belirterek...

Alkol kullanımına ciddi kısıtlamalar getiren yasanın mimarlarından AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, isteyenin istediği yerde alkol alamayacağını belirterek, “Parklarda, bahçelerde artık içki içilemeyecek. Piknik alanlarında, sahillerde ise ancak izinli olursa içilebilir” dedi.

ALKOL kullanımına ciddi kısıtlamalar getiren yasanın mimarlarından, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın özel doktoru, Ak Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, “İsteyen istediği yerde alkol alamayacak. Ancak izin verilen yerlerde içilebilecek” dedi. Erdöl, önceki gün başlayıp dün sabaha kadar süren çalışma sonrası Meclis’ten geçen yasayla getirilen ekrandaki alkol yasağına ilişkin çarpıcı bir açıklama yaparak, sigarada olduğu gibi buzlamanın dışında alkol görüntülerinin hiç yer almamasının sağlanabileceğini de söyledi.

Son dakika önergesiyle getirilen gece 22.00’den sabah 06.00’ya kadar satış yasağı için, “Bu saatler arasında market ve büfelerde satılamayacak. Restoran ve barlar kapsam dışında olacak. Çünkü buralarda perakende satış değil sunum yapılıyor” diyen Erdöl, özetle şunları söyledi: “Bu siyasi bir hesaplaşma konusu değil, sağlık sorunu. Dünya bugün kendisini alkolden kurtarmaya çalışıyor. Biz henüz onlar kadar batmamışken çocuklarımızı, gençlerimizi kurtaralım istiyoruz. Vatandaşımızı ne kadar korursak o kadar iyi. Bu yasa alkolü yasaklamıyor, alkol tüketimini disipline ediyor. İçki içilen yerlere kurallar getiriyor. Bir yasak yok, isteyen restorana, bara, pavyona gidebilir. Ama isteyen istediği yerde içkili lokanta açmasın istiyoruz. İbadet yerleri ve okullara ilişkin 100 metre sınırı eleştiriliyor, bu eskiden 200 metreydi, bunu biz 2003’de 100 metreye indirdik. 

BÜFEDE YASAK MEYHANEDE SERBEST

TABANCA TAŞIMAK GİBİParklarda, bahçelerde içki içilemeyeceğini kaydeden Erdöl,  “Alıp alkolünü çoluğumun çocuğumun yanında kafayı çekmesin. Belki bu tabir tam uymadı ama, tabanca taşımak gibi. Çünkü alkol birçok suçun, kazanın doğrudan nedeni” dedi. Erdöl konuşmasına şöyle devam etti: “Ne kadar çok alkol, şiddetten cinsel tacize kadar o kadar çok suç. Bizde kaydı tutulmuyor ama gidin acil servislere, kazaların yüzde 60-70 nedeni alkoldür. Onun için belli alanlarda uygun şartlarda alkol tüketilmesi sağlanacak. Tabii bu konular uygulama yönetmelikleriyle düzenlenecek. Piknik alanlarında, sahillerde ancak izinli olursa içilebilir. Bunun için izinli alanlar oluşturulacak. Bunları mülki idare amirleri belirleyecek. İzin verilmişse sorun yok ama izin verilmeyen yerlerde içilemeyecek. Sigarada reklamı promosyonu önlediğimiz için kimse zarar görmedi, alkolde de görmeyecek, aksine yararını görecek.”

CEVDET Erdöl, alkollü içki şişeleri üzerine sağlığa zararlı olduklarına ilişkin uyarıcı yazı ve işaretlerin dünyanın birçok ülkesinde konulduğunu söyledi. Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Kostarika, Rusya, El Salvador, Ekvador, Almanya, Guatemala, Güney Afrika, İngiltere, Tayland, ABD, Özbekistan’ın bütün alkollü ürünlerde, Fransa’nın da bazı ürünlerde bu uyarıcı işaretleri koyduğunu belirten Erdöl, Türkiye’de de model alınabilecek bu örnekler için “Bire bir olmasa da buna benzer işaretler olacak” dedi.

TANE TANE ANLATIYORUM: HİÇ İNANDIRICI DEĞİLSİNİZ

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yasanın, alkol kullanımından ziyade alkol tüketiminde düzenleme amaçladığını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti: “Alkol yasağı diye bir şey söz konusu değil. Burada esas olan alkol kullanımından ziyade alkol tüketimindeki düzenlemeyi yapmak. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri, başta ABD, İsviçre, Danimarka, Avrupa’nın hemen hemen bir çok ülkesinde alkolün satışı, reklamı, pazarlaması ve gençlerin buluşmasıyla ilgili düzenlemeler var. Bizde bu anlamda özellikle Anayasa’nın 58. maddesinde, ‘Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri gençliği kötü alışkanlıklardan, alkolden, uyuşturucudan korumakla sorumludur’ der. Dolayısıyla ülkemizde alkole başlama yaşının 14’e indiği şeklinde bilgiler var.” Düzenlemenin özel hayata müdahale şeklinde değerlendirilmesinin “ön yargılı bir yaklaşım” olacağını ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “Yapılan düzenlemeler, alkol yasaklamak veya özel hayata müdahale etmek gibi değerlendirilirse bu, önyargıdır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA